Oslava klavírního umění

Oslava klavírního umění, i těmito slovy by se dal charakterizovat nově vzniklý hudební festival vzdávající hold jednomu z nejvýznamnějších koncertních umělců 20. století, klavíristovi Rudolfu Firkušnému. Jeho jméno také zdobí celý festival, který je zatím v pozici mladšího, méně zkušeného kolegy světově proslulého Pražského jara, o němž jste si mohli přečíst v květnu. Tato pozice mu ale nebrání v tom svého „staršího sourozence“ dohnat, ostatně nálepka jména vynikajícího českého umělce, jenž bohužel z politických důvodů strávil většinu života ve Spojených státech, mu již nyní zaručuje pozornost nesčetných hudebních fanoušků.

Rudolf Firkušný, narozen roku 1912, patří bezpochyby mezi osobnosti, jež šířily slávu české hudební kultury v zahraničí. Jeho hra byla technicky dokonalá, avšak tato preciznost nikdy nezatlačovala do pozadí jeho vrozené hudební cítění. To projevil již v raném dětství, kdy jako pětiletý chlapec okouzlil jednoho z čelních představitelů české hudby, slavného Leoše Janáčka. Právě zde se počíná strmě rostoucí kariéra budoucího velkého pianisty, tehdy ještě malého chlapce. Jen o pár let později následoval koncert s Českou filharmonií, jejíž společnost jej provázela také při dvou velmi významných koncertech jeho života – jeden se odehrál roku 1946, při příležitosti úplně prvního ročníku festivalu Pražské jaro, druhý až v roce 1990, po dlouhých dvaačtyřiceti letech emigrace, kdy se s velkou slávou vrátil na pódium své milované vlasti.  Při obou těchto koncertech stál v čele filharmonie Rafael Kubelík, další z múzou políbených umělců, jehož osud emigranta tvoří v mnohém paralelu k životu Firkušného. Jeho poslední přání, natrvalo se usadit v Praze, se mu již nesplnilo, přesto stopa, kterou v tomto městě zanechal (nejen) při zmiňovaném triumfálním návratu, zůstala silná.

Nabídka Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného je snad kvantitou menší, než jsme u jiných festivalů zvyklí, obsahově však mnohé převyšuje. Čtyři klavíristé světového renomé na čtyřech recitálech budou usilovat o posluchačovu pozornost a pokusí se předat dál poselství děl hudebních velikánů 18., 19. i 20. století. Za zmínku stojí alespoň koncert Lukáše Vondráčka, rodáka z Opavy, jenž byl podobně jako patron festivalu označován za zázračné dítě, a který si také svou rodnou zem ponechal jen jako svědka svých koncertních návratů. Více o programu a interpretech naleznete zde.

Firkušného klavírní festival, toto rodící se dítko české hudební kultury, by neměl uniknout nikomu, kdo se rád zaposlouchá do zvuku rozezvučených kláves majestátního nástroje. Příjemným překvapením a snad i povzbuzením k návštěvě některého z koncertů jsou ceny lístků, které jsou i pro studenty velmi příznivé (ať už využijete akční nabídku Studentské rady, či nikoliv). Za málo peněz hodně muziky, říká se, a v tomto případě to platí obzvlášť.

 

 


Sdílej článek


Hodnocení

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Napsat komentář