O demokracii s Machiavellim

MachiavelliLetos v červnu uplyne přesně 480 let od smrti významného italského myslitele, diplomata a spisovatele Niccóla Machiavelliho. Ústav politologie FF UK společně s Centrem globálních studií si tohoto charismatického Itala připomene na jemu věnované konferenci nazvané Machiavelli a demokracie.

„Ten nápad se objevil celkem přirozeně, právě kvůli jeho jubileu. Je to taková pobídka, výzva. Je řada lidí, kteří se na Úpolu Machiavellim zabývají,“ říká ředitel ústavu Milan Znoj, jeden z těch, kteří se na pořádání konference podílejí. Machiavelli je bohužel, alespoň laickou veřejností, vnímán většinou negativně. „Existuje takový obraz Machiavelliho jako cynického teoretika politiky, který je ochoten obhajovat jakoukoli politickou zvůli, jenom když slouží k udržení u moci.“ říká Znoj.

Tento pohled je ale samozřejmě značně povrchní. Význam Machiavelliho je daleko větší, je stále inspirativní a i v dnešní době má co říct. Jeho myšlenky mohou přispět do diskuse o teorii demokracie, a právě toto téma, jak už název (Machiavelli a demokracie) napovídá, bude hlavní náplní konference.

Zahraničním hostem, a také hlavním řečníkem, bude profesor John P. McCormick (University of Chicago). Jeho příspěvek – Machiavelli and the Popular Control of Elites – se bude zabývat teorií lidu, které Machiavelli ve svých úvahách dává velký prostor. Upozorňuje na Machiavelliho představu nutnosti kontroly politických elit, kterou by měl provádět lid. „Jeho vize politiky není o tom, že se objevují zájmy a hledají se společná řešení. Je to konflikt, kde na jedné straně jsou ti, co vládnou a proti tomu stojí lid, který nechce být ovládán, a Machiavelli má celou řadu argumentů, jak udržet vládnoucí elity na uzdě,“ dodává Milan Znoj.

Konference je rozdělena do tří bloků – Machiavelliho republikanismus, Politický konflikt a/nebo rozprava, Globální řád kooperace a/nebo konflikt. Jako další zde mimo jiných vystoupí i vyučující ÚPOLu Jan Bíba, Milan Znoj a Ondřej Slačálek. Pokud vás toto téma zajímá, určitě si nenechte tuto jedinečnou příležitost ujít a přijďte na Hlavní budovu FF UK, 22. června od 9 hodin. Nejzajímavější příspěvky se později objeví i v připravovaném sborníku.


Sdílej článek


Hodnocení

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Napsat komentář