Northumbria University – Méně kopírek než na fildě, ale jinak príma

Northumbria University V Newcastlu upon Tyne v Británii má FF uzavřenou Erasmus dohodu hned se dvěma univerzitami – s Northumbria University a s University of Newcastle upon Tyne. Ta druhá je podle všeho kvalitnější, nicméně i ta první, na které teď trávím letní semestr, má rozhodně co nabídnout.

Univerzitní kampus je situován kousek od centra, což se velmi hodí, protože všude je to z něj blízko a student tak ušetří na měsíčních jízdenkách. Na rozdíl od starších britských univerzit se zdejší kampus nemůže chlubit travnatými plochami, jelikož je celý vybetonovaný, popř. vydlážděný, takže o to málo trávy, co se tu najde, začíná být se stoupajícími teplotami docela boj. Velkým plusem ale je, že tu máte po ruce snad vše, co ke studiu a studijnímu životu potřebujete.

Knihovna, kde najdete vše

Areálu dominuje šestipatrová knihovna (pozor, další dvě poschodí jsou pod zemí), která je otevřená sedm dní v týdnu do půlnoci, a momentálně tu probíhá kampaň za čtyřiadvacetihodinový provoz. Studenti si knihy vyhledávájí, půčují i vracejí sami, na personál se obrací většinou jen s dotazy a problémy. I výpujční lhůtu si můžete prodloužit či knížku rezervovat sami z domu přes internet, což příjemně ušetří čas. V knihovně je v každém patře několik počítačů, navíc první patro slouží také jako velká počítačová učebna.

Velice chytré je, že některá patra jsou určená jen pro samostudium, proto se jim říká „tichá patra”. V ostatních je hovor povolen, jsou tudíž ideální pro skupinovou práci, a to i díky vhodnému zařízení (dlouhé stoly s několika židlemi, popř. gauči kolem). V přízemí by měly být prezenčně k mání po jednom exempláři všechny učebnice, které jsou nezbytné pro kurzy v daném semestru. V podzemním patře funguje jakési papírnictví, dále tu jsou k dispozici automaty s občerstvením a pět kopírek. To jsou podle všeho jediné kopírky pro studenty na kampusu. Že by na Northumbrii trpěli ještě větším nedostatkem než na FF?

Jobshop – příležitosti nejen pracovní

Další důležitou budovou je tzv. Student Union. Najdete tu trafiku, obchod s bagetami, knihkupectví, koncertní halu, ve které se každý víkend konají různé akce, a v neposlední řadě i Student Jobshop. To je úžasná věc – místo, kam se zaměstnavatelé obracejí, hledají-li pracovníky na poloviční úvazek. V nabídce jsou práce v restauracích a barech, v zákaznických centrech, obchodech, ve školkách, v rámci univezity apod.

Northumbria UniversityZdejší kampus je celý vybetonovaný, takže o to málo trávy, co tu je,
začíná být se stoupajícími teplotami docela boj.

foto: archiv autorky

Kromě práce nabízí Jobshop i různé neplacené a charitativní uplatnění, za než můžete sbírat body a nakonec dostat diplom. Na dobrovolnictví se tu hodně dá – jednak to dokazuje váš zájem, jednak tím sbíráte zkušenosti a praxi pro budoucí zaměstnání. V neposlední řadě poznáte i fajn lidi a dostanete se na místa, kam by vás jinak ani nenapadlo se podívat. Já jsem se takhle zúčastnila třeba kácení a řezání stromů v jedné chráněné oblasti asi 45 minut od města a chystám se na další akce.

Když se ozve hlad

Co se týče stravování, můžete vybírat hned z několika možností. Jídelny tu jsou tři a v každé je denně minimálně šest teplých jídel (kuchyně domácí i asijská, pizzy, saláty, sendviče apod.). Jídlo si zvolíte až na místě (ne dopředu) a platíte hotově. Anebo si můžete dopředu zaplatit šest obědů a sedmý dostanete zdarma, či si ve středu dát dvě jídla za cenu jednoho. Byť vás to tu vyjde levněji než ve městě, je rozhodně levnější si vařit doma.

Kromě jídelen tu existuje ještě Bar One, kde dělají hlavně pizzy (Margharitta za 2,45 liber). Dostanete tu kafe, pivo (v láhvi mají i Staropramen) a jiný alkohol. Do Reds Bar chodí studenti hlavně na koktejly a za zábavou. V každé budově také najdete bufet, kde nabízejí teplá jídla i studené občerstvení a nápoje (polévka za 1,40, kafe za 0,89 liber). Další možností je obdoba našeho smíšeného zboží, kde nakoupíte základní potraviny, ale ceny tu jsou vyšší než ve městě.

Sebevyjádření ano, ale často na úkor hodiny

Kolejních budov je tu hned několik, pro zahraniční studenty je však speciálně zamýšlena „tichá a klidná” Lovaine Flats, kde pobývám toho času i já. Domácí studenti jsou totiž prý o dost hlučnější a bujařejší než my, tak aby nás svými „pařbami“ nerušili při pilném studiu. V Lovaine Flats se bydlí v bytech po sedmi studentech, každý má vlastní pokojíček a dělí se o sprchu, záchod a velkou kuchyň.

Northumbria University má čtyřikrát více tzv. undergraduate studentů a podle toho vypadá i nabídka kurzů. Coby postgraduate jsem se tu tedy rozhodla se zaměřit především na svou diplomku. Ke sbírání materiálů využívám i knihovnu University of Newcastle a bezplatnou meziknihovní službu. Vedle toho chodím na dva lingvistické semináře a němčinu.

Studenti tu dostávájí hodně prostoru k sebevyjáření, někdy ovšem na úkor hodiny. Vyučující jsou ale nesmírně vstřícní, nápomocní a přátelští, ostatně jako všichni Newcastleští. A město samo o sobě je taky prima!


Iva Vokurková (AAA-SV)
i.vokurka [zavináč] seznam.cz


Sdílej článek


Hodnocení

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář