Něžná je noc


Marika Šoposká po boku Martina Hofmanna. Foto: Michal Hladík

Nové představení Divadla v Celetné je od začátku do konce v rukou jediného herce, Martina Hofmanna. Ač se to zdá neuvěřitelné, jeho ruce jsou schopné po celou dobu ovládat divákovy emoce a zcela ho strhnout. Zpracování fragmentů děl F. M. Dostojevského má publiku rozhodně co nabídnout.

Divadlo v Celetné uvedlo 5. 11. svou druhou letošní premiéru, představení nazvané Něžná je noc. Režisér a dramaturg Patrik Hartl tak nazval scénický fragment románu Zločin a trest a povídky Něžná F. M. Dostojevského, který vytvořil jako monodrama pro Martina Hofmanna. První část hry je adaptací vedlejší dějové linie Dostojevského nejslavnějšího románu, v níž opilec Marmeladov vypráví Raskolnikovovi svůj životní příběh; druhá pak Marmeladova volně propojí s postavou zastavárníka z povídky Něžná. Slovy tvůrce Patrika Hartla: „Naše inscenace je nocturnem dvou zcela odlišných sugestivních příběhů. Je setkáním se dvěma rozporuplnými postavami, které nás děsí i magnetizují. Je cestou do hlubin psychologie člověka, jakou před více než sto lety Dostojevský popsal tak, že to od té doby nikdo nedokázal líp.“

Jakkoli se vždy tvrdí, že dílo F. M. Dostojevského je dílem nadčasovým, pro dnešního čtenáře je již často překážkou obsáhlá popisnost realistického stylu předminulého století. Pokud se ale vhodnou dramaturgickou úpravou zpřístupní potenciál, v díle Dostojevského nepochybně ukrytý, vzniká představení, které žádného diváka nenechá chladným. A to je rozhodně i případ novinky Něžná je noc, kde v hlavní roli exceluje Martin Hofmann, kmenový člen divadelního spolku Kašpar.

Právě tento spolek má na svém kontě už mnoho úspěšných inscenací, včetně adaptace jiného románu F. M. Dostojevského, Běsi. Divadlo v Celetné, kde spolek Kašpar působí, nabízí i studentské slevy. Ovšem vzhledem k míře zájmu o vstupenky na tuto malou scénu jsou i tak vstupenky relativně dražší. Někdy se však vyplatí za lístek připlatit, protože už díky komorní atmosféře divadla je zážitek z hluboce psychologicky propracovaného představení jedinečný.


Sdílej článek


Hodnocení

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář