(Ne)kulturní tipy na říjen aneb co se bude dít.

Měsíc září už je téměř u konce, a tak nezbývá než informovat o kulturních událostech, které nás čekají v říjnu. Ačkoliv nám už počasí příliš nepřeje a začíná nám klubová sezona, chystá se ještě několik akcí, které budou probíhat venku. Co byste tedy neměli během následujícího měsíce propásnout?

Hned 2. října se můžeme těšit na Dyzajn Márket, který se uskuteční na piazzettě Národního divadla. Nejenže zde bude možné nakoupit oblečení a nejrůznější doplňky, můžete se ale také zúčastnit workshopů, popřípadě si od 16 hodin poslechnout kapelu Bellicek a po nich pak písničkáře Nikolu Braska.

Ten samý den bude po celé republice probíhat Den architektury, jehož sloganem je: „objevte své město“. Díky procházkám s uznávanými českými architekty i teoretiky, budete mít šanci poznat město, ve kterém žijete, z jiné perspektivy. V Praze se tak můžete zúčastnit například tajemné cesty kolem Botiče s architektem Janem Šépkem, projít se po Dejvicích s architektem Ondřejem Císlerem nebo vyzkoušet další z osmi nabízených exkurzí. Podrobný program naleznete zde: http://www.denarchitektury.cz/program.php.

Další akce, která se zabývá architekturou, ale nejen jí, je multižánrový festival Živé město, probíhající od 27. 9. do 4. 10. Cílem tohoto festivalu je oživit a zkulturnit dění na Praze 6. V různých kavárnách a kulturních centrech, jejichž seznam naleznete na http://www.zive-mesto.cz/, můžete navštívit filmové projekce doprovázené diskusemi, týkající se města ze všech možných úhlů pohledu (od urbanismu a architekturu po migraci nebo ekologii). V průběhu celého festivalu můžete navštívit také nejrůznější komentované procházky nebo workshopy – a to vše zdarma.

A pokud chcete navštívit již řádně zaběhnutou designovou akci a nebudete mít tematiky města ještě dost, nezbývá než mezi 4. a 9. říjnem zajít na Prague Design Days – Designblok 2011. Již třináctý ročník se odehraje opět na novém místě, tentokrát v superstudiu Futurama v Karlíně a ústředním tématem bude i zde město, neboť „město jako prostor vytvořený civilizací je designem samo o sobě“. Druhým superstudiem bude letos Šporkovský palác v Hybernské ulici.  Kromě toho se bude Designblok klasicky odehrávat převážně ve třech částech Prahy, tedy v Holešovicích, Karlíně a na Starém Městě.  Poprvé se tento rok můžeme těšit i na Designblok Dreft Fashion Week.

Od 4. října až do konce měsíce můžete navštívit Fotograf festival aneb „Nekonečné čekání“ — Fotografie 80. let. Probíhá po celé Praze a podrobný program je uveden na: http://www.fotografestival.cz/. 14. a 15. října se můžete v rámci festivalu zúčastnit sympozia, které se uskuteční na půdě Francouzského institutu. Sejdou se zde přední čeští a slovenští historici, teoretici a kritici fotografie, umění a filozofie, kteří nabídnou možnost reflektovat skrze své příspěvky hlavní téma festivalu, fotografii osmdesátých let.

6. října nás čekají hned dvě zajímavé akce: Studentský Jarmark a otevírací večer festivalu Český Tučňák. Jarmark je každoroční festival pořádaný studentskou unií UK a kromě mnoha stánků, kde se představí nejrůznější studentské spolky a asociace (mezi nimi i UKmedia, a tedy i FFAKT), se můžeme večer na Ovocném trhu těšit na vystoupení několika kapel (mezi nimi například Navigators, Chancers nebo Vagyny Dy Praga). Pokud Vám zbude ještě trochu síla, můžete zajít i na afterparty do klubu Chapeau Rouge.

Pokud chcete zavítat i na Českého Tučňáka 2011, nebudete to mít daleko. Tento festival mladého umění se bude odehrávat v Dlouhé ulici. Konkrétně v Roxy, kde budou probíhat koncerty nominovaných, v Nodu, kde již od 3. října můžete navštívit výstavu děl z kategorie Výtvarno nebo zajít na představení do divadelního sálu, a pak ještě v Klubovně 2. patro, kam můžete zajít nejen na hudbu, ale i na jeden ze dvou filmových bloků nominovaných filmů.  Festival probíhá do 8. října a podrobný program naleznete na webových stránkách www.ceskytucnak.cz.

Divadelní nadšenci by neměli propásnout mimořádné uvedení Idiota v Divadle Disk 9. a 10. října. Toto představení nazkoušel loňský absolventský ročník Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU a režíruje ho Miroslav Krobot, který na stejnojmenné inscenaci pracoval v Dejvickém divadle.

Pokud jste milovníky výtvarného umění, neměli byste kromě všude zmiňované výstavy Kontroverze v Galerii Rudolfinum, zapomenout ani na další pražské říjnové výstavy. Mezi ně patří například i Luciferův efekt – výstava začínající 14. října v Holešovickém DOXu, která nabídne díla mnoha zahraničních, ale i českých umělců (mezi nimi například Magdaleny Jetelové). Jak už název napovídá, sjednocujícím tématem vystavených děl bude všudypřítomnost zla a touha po moci.

A pokud navštěvujete některé přednášky v budově univerzity v Celetné a chtěli byste se odreagovat, zajděte do místní galerie K4.  27. října zde proběhne vernisáž výstavy Intermost Rejkjavík – Praha, která potrvá až do 20. listopadu. Cílem spolupráce mezi K4 a galerií Kaffistofa Nemendagallerí v Rejkjavíku bylo nalézt při tvorbě této expozice společnou cestu a předat si zkušenosti – umělci z obou zemí měli totiž šanci pobýt v partnerské instituci a načerpat potřebnou inspiraci pro tento projekt.

Ještě předtím však můžete zavítat na šestý ročník festivalu Tina B. (19. 10. – 13. 11., hlavní program do 23. 10. 2011). Podobně jako v minulých letech se na tomto festivalu představí nejnovější umělecké techniky a trendy. Podle pořadatelů bude heslo letošního ročníku ART – ECO – BIO. Nechme umělce vytvářet nová kreativní zelená díla, která budou reflektovat naše možné sociální chování v prostoru, který obýváme.“ Festival bude probíhat v Galerii Vernon Projekt, na piazzettě Nové scény Národního divadla, v BIO OKU a na dalších místech po celé Praze.

Ke konci měsíce se můžete těšit na dvě velkolepé události klubové scény. Po necelých dvou měsících se u nás 26. října představí Parov Stelar Band, tentokrát v Lucerně Music Baru. Kapela, kterou rakouský producent Parov Stelar po vlastních úspěších založil, hraje převážně elektro swing.  Poprvé se v Praze představila minulý rok v dubnu v Paláci Akropolis, a již tehdy byl jejich koncert týdny dopředu beznadějně vyprodaný.

Hned den poté vystoupí v pražské Roxy The Glitch Mob až z daleké Kalifornie. Trio producentů, kombinující elektro a dubstepové prvky, vyjelo po loňském úspěšně vydaném albu Drink The Sea na turné a právě 27. října se zastaví i u nás.

Doufáme, že se Vám náš říjnový (ne)kulturní přehled bude hodit a třeba na viděnou na některé z doporučených akcí.

P.S. Pokud rádi chodíte do galerií a ještě náhodou neznáte, podívejte se na http://www.artmap.cz/. Najdete zde přehled všech výstav současného umění. V tištěné formě ho naleznete ve většině inzerovaných galerií.


Sdílej článek


Hodnocení

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář