Na univerzitní půdě vzniká nová umělecká platforma – Okultění 2010

plakat-Cult2010newversion_resizeArts festival Okultění 2010 je připraven pro studenty Univerzity Karlovy i dalších vysokých škol. Aktéři dostanou prostor pro realizace uměleckých objektů, které budou prezentovány porotě i veřejnému publiku na konci dubna 2010.

Okultění 2010 je forma umělecké soutěže pro studenty Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, dále ostatních fakult i vysokých škol. Nabádá studenty k vytvoření statického uměleckého objektu. Materiálům, formě ani námětu se žádné mantinely nekladou, naopak si akce klade za cíl podporovat lidskou tvořivost a uvolněnost a snaží se prohlubovat zážitek z každodenního studentského života.

„Svým způsobem se jedná o uměleckou soutěž, ačkoliv bychom se rádi vyvarovali kategorického hodnocení umění. Výběr nejlepších děl podle hodnocení poroty a publika bereme jako motivační prvek, který naplňuje prvotní označení festivalu jako soutěže. Velmi rádi bychom z Okultění vybudovali každoroční akci, kde se před prázdninami sejdou studenti, doprovodný program k soutěži je však otevřen široké veřejnosti, vítáni budou všichni se zájmem o neotřelé nápady a dobrou zábavu,“ uvádí Tomáš Gavlas

Hodnocení konkrétních prací bude probíhat dvěma způsoby. O odborný posudek se postará čestná porota z řad pedagogů FF UK, která vybere tři nejlepší práce. Současně budou pro veřejnost všechny práce vystaveny na stránkách www.culto-ako.cz a zde publikum vybere své 3 favority, kteří získají náležité ocenění.

Oceněna budou první 3 místa z obou kategorií. Zvoleným šesti umělcům bude kromě výhry v podobě vstupenek na Pražský Majáles 2010 a dárků od našich sponzorů umožněno vystavit své vítězné dílo v prostorách studentského klubu K4. Finálová instalace vydrží v klubu celý měsíc. Pro vítěze z každé kategorie máme navíc připravenou i uměleckou trofej v podobě figurky Cult, takže určitě je o co soutěžit!

Letošní ročník umělecké soutěže Okultění 2010 je prvním pokusem o vytvoření kreativní platformy pro studenty UK, kteří se většinou angažují v exaktnějších disciplínách, což ovšem neubírá na jejich uměleckém potenciálu. Okultění patří pod doprovodný program již zaběhlé akce Majáles.

Soutěž proběhne v bezpečném odstupu od konce letního semestru a všichni zůčastnění budou mít dost času na vytvoření svého příspěvku. Soutěžící se mouhou přihlašovat již nyní prostřednictvím stánek organizátora na adrese www.culto-ako.cz, kde naleznou i další informace. Uzávěrka soutěže je 1. dubna a o pět dní později by měla být všech na díla vystavena v budouvách Filozofické fakulty UK na náměstí J. Palacha. Jsme si plně vědomi tvdé konkurence na této adrese vedle VŠUP a Rudolfina, ale naopak doufáme, že tradiční návštěvníci těchto dvou prostor zavítají i na naší výstavu.

Slavností vyhlášení nejlépe hodnocených prací proběhne 27. dubna v kavárně K4 v Celetné ulici. K večernímu vyvrcholení bude doprovázet odpolední program, pro návštěvníky budou připraveny divadelní performance, živá vystoupení a DJ`s.

Občanské sdružení „Culto – asociace kulturních otázek“ vzniklo v  dubnu roku 2009 z iniciativy studentů magisterského oboru teorie  kultury za účelem aplikace znalostí v praxi a zejména zapojení širší  veřejnosti do problematiky. Své působení Culto odstartovalo na podzim minulého roku uspořádáním prvního večírku k zahájení nového školního roku na Univerzitě Karlově. Do budoucna jsou v plánu bloky přednášek na téma šíření myšlenek  kulturního relativismu a informování veřejnosti o rozmanitosti a  jedinečnosti světových kultur a nutnosti akceptování  plurality  společností v moderní Evropě.


Sdílej článek


Hodnocení

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář