Můj sen. Můj boj

Existují filmy, o kterých se píše. Dokonce existují filmy, o kterých se nepíše. A existují filmy, o kterých se psát nedá. Do této poslední schránky patří filmy, které člověk žije, které protnou jeho život v jednom určitém momentě a chvíli s ním koexistují jen proto, aby zmizely a po nějaké době se opět vynořily. Francouzský film Nauka o snech je jedním z nich. Na DVD vyšel 26. března.

Nauka o snech je autorským počinem Michela Gondryho, který svůj nezaměnitelný styl vypiloval na mnoha hudebních videoklipech, díky nimž se do jeho rukopisu vryl pravidelný rytmus, střídání a opakování, narušení a rozbití celku na jednotlivosti, které jsou jako částečky dětské skládanky pospojovány dohromady. Po Věčném svitu neposkvrněné mysli se Gondry vrátil do své rodné Francie, aby zde natočil film vskutku mezinárodní, a to jak hereckým obsazením, tak i svým tématem, který maže veškeré pochybnosti stran osobní příslušnosti k čemukoli. Nauka o snech je komedie o lásce. A o snech, v nichž každý je svrchovaným vládcem své vlastní snové říše, v níž pravda a láska vždy vítězí.

Ústřední dvojici Stéphana a Stephanie obsadil Gondry Gaelem Garciou Bernalem a Charlotte Gainsborough. Obě postavy mají své vesmíry, které se ne a ne spojit v jeden. A právě v drobnokresbě těchto osobních vesmírů dal Michel Gondry vyniknout své barvité a nesmírně bohaté výtvarné fantazii. Jako malé dítě si pohrává se sny, dává jim nejroztodivnější podoby, propojuje je s realitou, vzpomínkami a buduje je z plastelíny, kartonu, plyše a lidských tužeb, přání, strachů a traumat. Celý spektákl doplňují v tom reálném světě figurky z reklamní agentury, kde se vytváří kalendáře s koťátky, auty a „nahatými ženskými“, které uspokojí zákazníka a na jejichž tvorbě se má rozčarovaný Stéphane podílet.

Michel Gondry vytvořil svůj film. Film, který se nepodbízí, který neočekává, že mu divák plně porozumí. Michel Gondry vytvořil film, který je světem sám pro sebe, do kterého je třeba se ponořit a nechat se jím obejmout a rozesmát. Stejně jako v životě to nemusí vyjít, třeba nebudete dostatečně ,,kompatibilní“, ale za pokus to stojí.


Šárka Maroušková (KULT)
sarka.marouskova@gmail.com


Sdílej článek


Hodnocení

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář