Levice v sametu

1

Foto: FFabula

Nedávno se ve společnosti připomínala dvě důležitá výročí – 75 a 25 let od listopadových protestů z let 1939 a 1989. Především u druhého výročí se diskutovalo o jeho dědictví, významu a aktuálnosti. Ani Spolek studentů historie FF UK neváhal a rozhodl se do této debaty zapojit. Ale aby nepřispíval pouze k přesycenosti listopadem ’89 v posledních dnech, přišel s tématem, které není ve veřejném prostoru tolik akcentováno. Uspořádal Kritický klub s názvem Levice v sametu – O vztahu levice k listopadu 1989.

Kritický klub je vlajkovou lodí Spolku, jde o cyklus diskusí konající se většinou několikrát za semestr. Zamýšlí se nad společensko-politickými tématy a jejich propojení s historií. Tento byl první v letošním akademickém roce. Akce proběhla 20. listopadu 2014 od 19:30 v Knihovně Jana Palacha na Filozofické fakultě UK za hojné účasti, podle hrubých, ale realitě velmi blízkých odhadů dorazilo přes osmdesát lidí.

Moderování se na naši žádost ujal Michal Kopeček, historik činný v Ústavu českých dějin FF UK a Ústavu soudobých dějin AV ČR, specialista na pozdní socialismus a postsocialismus. Pozvání do samotného panelu diskutujících přijali pamětníci listopadových událostí, Igor Pleskot, mluvčí Sdružení stávkových výborů a pozdější předseda odborových svazů, dále Václav Žák, šéfredaktor Listů, signatář Charty 77 a místopředseda České národní rady, a Martin Hekrdla, publicista a komentátor Práva. Diskutovalo se téměř dvě a půl hodiny, nejprve nad dotazy moderátora a pak byl vyhrazen čas na otázky z publika, které toho také dostatečně využilo. Celá akce se nahrávala a pro ty, kdo se nemohli zúčastnit, bude v brzké době zveřejněna na našem youtubovém kanálu.

Na závěr pro vás máme pozvání. V prosinci by totiž měl proběhnout další z řady Kritických klubů, tentokrát na téma feminismu. A krom toho připravujeme mnoho dalších akcí. Budete-li nás sledovat na Facebooku, žádná z nich vám neunikne!

Daniel Ort


Sdílej článek


Hodnocení

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář