Kristýna Kočí: Doma se neptají na vládu, ale kdy dokončím školu

Novou koaliční vládu vyjednává i jedna studentka Filozofické fakulty – Kristýna Kočí ze šestého ročníku magisterské politologie. Do sněmovny se tato „programová ředitelka“ Věcí veřejných dostala z prvního místa moravskoslezské kandidátky, a to ve svých 25 letech. Přestože je teď téměř k nezastižení, odhodlána prosazovat svůj bohatý program, tak se o magisterský titul nebojí. „Ještě dvě písemné práce, dokončit diplomku a nejpozději v zimě školu dokončím,“ doufá nová politická superstar Kočí.

Kdypak jsi byla naposledy ve škole?

Na přednášce jsem byla naposledy před rokem, neboť mám před sebou jen napsaní dvou písemných prací a diplomky. Fyzicky v budově univerzity jsem byla naposledy před dvěma měsíci. Ale musím tam co nevidět zajít zařídit nějaké formality.

Pomohlo ti studium na Ústavu politologie FF UK k tomu, abys vůbec kandidovala a pak se i dostala do sněmovny?

Rozhodně. Díky studiu politologie mám, troufám si říct, velmi hlubokou teoretickou znalost politiky. Doufám jen, že v mém pojetí to nebude boj o moc, ale správa věcí veřejných. Vynikající studijní výsledky mi také umožnily, abych mohla studovat semestr v Paříži na Sciences Po a zejména abych získala stáž v Parlamentním institutu. Na základě této stáže jsem posléze začala v Poslanecké sněmovně pracovat na hlavní pracovní poměr. Právě tato – pro mne dost šokující – zkušenost rozhodla, že jsem se rozhodla sama do politiky vstoupit.

Chceš pomoci své alma mater z pozice poslankyně? Popř. jak?

Musím přiznat, že nad tím jsem nikdy nepřemýšlela. Mojí specializací totiž není školství, na to je odborník Josef Dobeš, který má moji plnou podporu. Pakliže bych ale mohla nějak své mateřské univerzitě pomoci, velmi ráda to udělám. Jsem ji velmi zavázána. Nejprve bych ji ale ráda dokončila.

Připouštíš, že budeš hlasovat za školné? Jaký dopad to myslíš bude mít na naši fakultu a její studenty?

Jistě. Otevřeně jsem v kampani deklarovala, že Věci veřejné prosazují zavedení školného na VŠ. Podporujeme však tzv. australský model odložené školného, kdy se školné začíná splácet, až v momentě výdělku v hodnotě minimálně průměrného platu. Dopad školného bude podle mne stejný na naši fakultu jako na jiné, studenti si více začnou vzdělání vážit a odpadne počet tzv. věčných studentů. Což je bohužel momentálně i můj případ, neboť jsem si kvůli kampani musela své původně pětileté studium natáhnout.

Tvým profilovým tématem byla jednodušší cesta k eurofondům a zprostředkovatelské firmy nahradit nějakým státním poradním orgánem. Funguje to tak v jiných zemích EU? Jaké šance vidíš na úspěch?

To je trochu zjednodušení mého programu. Já jsem primárně pro snížení extrémní administrativní zátěže spojené s čerpáním evropských peněz a ztransparentnění a zjednodušení celého systému. Právě zjednodušení by pak mohla přinést existence jednoho poradního orgánu, který nabídne opravdu konkrétní pomoc žadatelům z řad obcí a podnikatelů. Pro prosazení celého balíčku zjednodušujícího čerpání evropských peněz udělám maximum.

Jakožto člen odborného vyjednávacího týmu právě pro podporu podnikání, kde toto téma řešíme, mohu říci, že na tomto bodě panuje shoda a tak doufám v jeho úspěch. Byl by hřích nevyužít peníze, které pro nás Evropská unie připravila. Právě v oblasti vzdělání, vědy či výzkumu je s čerpáním největší problém a to se musí změnit. Moc času už není.

Co Tě ještě čeká před absolutoriem na FF UK? Myslíš, že to v kombinaci s poslaneckým mandátem zvládneš?

Musím dopsat dvě písemné práce a pak dokončit tu diplomovou. Pevně doufám, že to zvládnu a na podzim (nejhůře v zimě) školu dokončím. Moji rodiče by mne zabili. Při každé návštěvě se mne ptají nikoliv na stav vyjednávání o vládě či politiku, ale kdy už konečně dokončím vysokou školu.

Teď vážně, od druhého ročníku jsem zvyklá pracovat a zároveň studovat, proto věřím, že to zvládnu i nyní a vše řádně (ideálně s výborným prospěchem) dokončím.


Sdílej článek


Hodnocení

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Napsat komentář