Když se podaří, dobrý dokument se uvaří aneb East Doc Platform

Pokud jste milovníky dokumentárních filmů, jistě to pro Vás není žádná novinka, ale pokud jste článek rozklikli jen tak, aniž byste měli tušení, o co jde, pokusíme se Vám tento projekt krátce přiblížit.

Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět není žádná novinka, letos se však poprvé pod jeho záštitou (a tedy pod záštitou Institutu dokumentárních filmů (IDF), který Jeden svět pořádá) uskuteční projekt East Doc Platform: setkání více než 160 východoevropských režisérů a producentů, které by mělo přispět k vzájemné spolupráci a především by mělo pomoci vzniku i následné distribuci východoevropských dokumentů po světě. Praha se tak na pár dní stane hlavním městem profesionálů ze sféry dokumentárních filmů.

Cílem akce je také přiblížit veřejnosti vývoj dokumentárních filmů a jejich současnou situaci na poli filmového průmyslu. Bude zde prezentováno několik desítek připravovaných, ale i dokončených dokumentů z východoevropské produkce. To zdaleka není všechno: těšit se můžete i na přednášky samotných tvůrců, nejrůznější panelové diskuze, projekce a semináře.

Podle slov Hany Rezkové z IDF tato akce svým způsobem navazuje na aktivity, které byly do loňského roku pořádány na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Jihlava, a svým způsobem je i zastřešuje. Právě to, že se projekt pořádá v Praze, konkrétně v divadle Archa od 5. do 11. března, snad přivábí větší množství znalců (kteří se zde mohou potkat se svými dokumentárními idoly), ale i těch, kteří o dokumentu příliš nevědí a chtěli by to změnit.

Největším lákadlem jsou asi především již zmíněné panelové diskuze, změřené na aktuální témata, která hýbou světem dokumentárních filmů – zajímá vás jak se „vaří“ dokumentární filmy, co všechno je důležité pro vznik úspěšného snímku nebo jaké dokumenty mají ve světě největší úspěch? Nebo například téma z nejaktuálnějších, jak to je s distribucí dokumentárních filmů v době internetu? Tohle všechno a ještě mnohem více se můžete na připravované platformě východoevropských dokumentů dozvědět. Více informací a podrobný program zde: http://www.dokweb.net/cs/east-doc-platform/.


Sdílej článek


Hodnocení

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář