Kam v létě? Na stáž!

Již dříve  jsme vám jako možný způsob strávení léta představili možnost vyjet na letní školy. Co ale dělat, pokud vás vyhlídka na další týdny strávené ve školních lavicích neláká? Léto je dobrou příležitostí vyzkoušet v praxi znalosti, které jste se naučili ve škole. Nabídka stáží je omezenější než v případě letních škol a zvláště studenti humanitních oborů nemají na výběr z tolika možností jako například studenti ekonomického zaměření, ale i pro nás se najdou mnohé zajímavé pozice.

Stáž nepředstavuje možnost výdělku, málokterá nabízí takový příjem, který by vám umožnil vrátit se zpátky do školy s naditou peněženkou. Většina z nich je neplacená a často nebývá hrazeno ani ubytování nebo strava. Stejně jako u letních škol je ale možné pomoci si různými stipendii. Pokud se bude jednat o stáž v oboru, zkuste se obrátit na zahraniční nebo studijní oddělení, zda by se nedaly použít finanční prostředky z fondu mobility nebo účelových stipendií.

Pokud jste se právě zarazili a nevěřícně se ptáte, jestli to znamená, že budete někde zadarmo pracovat, tak vám odpovím, že ano. Skutečně na většině stáží budete pracovat bez odměny a často ještě na vlastní náklady. Možná se to zdá nesmyslné a přijde vám to jako plýtvání času. Přesto jsou stáže skvělou příležitostí, jak strávit vaše volno – získáte zkušenosti nejen v praktické stránce vašeho oboru a setkáte se se zajímavými lidmi.

Než začnete hledat konkrétní stáž, musíte si nejprve ujasnit, o co vlastně máte zájem. Můžete zůstat v Čechách nebo odjet na druhý konec světa, najít si stáž v instituci, ve které byste rádi pracovali po škole, anebo poznat něco zcela nového. Ať už si chcete obohatit životopis nebo jen hledáte způsob, jak strávit volný čas, možností je opravdu mnoho a podle nich se bude odvíjet i vaše hledání.

Pomoc při zajištění stáží často nabízí samotné školy. Podívejte se po chodbě vaší školy, jestli neuvidíte vyvěšené plakáty, projděte si webové stránky a zeptejte se vyučujících. To platí, zvláště pokud studujete v zahraničí, protože v mnoha evropských zemích jsou stáže při studiu mnohem rozšířenější než u nás. Můžete si tak třeba prodloužit svůj pobyt na Erasmu! Ale i Univerzita Karlova na svých stránkách uvádí užitečný seznam organizací, které stáže nabízí. Výjezdy také často nabízejí i studentské organizace, konkrétně v Čechách je zajišťuje například AIESEC .

Pokud víte, kam přesně byste chtěli jet, ale nenajdete žádnou konkrétní nabídku, tak neváhejte, dejte dohromady svůj životopis a oslovte vámi vybranou organizaci sami. Iniciativa se cení a jeden e‑mail vás nestojí víc než čas strávený jeho psaním. Ujasněte si, proč byste v dané společnosti nebo instituci chtěli strávit měsíc či dva, co vám práce dá a co přinese jim, a třeba vám bude stáž nabídnuta.

A co na ní budete dělat? Obsah bývá skutečně různorodý a odvíjí se i od typu stáže. Můžete se na dobu několika týdnů stát plnohodnotným členem týmu a vykonávat odbornou práci, ale stejně tak na vás zbyde třeba administrativa. Ačkoliv první možnost zní o mnoho lépe, nezatracujte ani práci v kanceláři. Můžete si díky tomu dostat mezi lidi, se kterými byste v budoucnu mohli pracovat a zjistíte, jak daná společnost nebo instituce funguje. Určitě si však před nastoupením na stáž ujasněte, jaká bude náplň vaší práce, ať nejste  zbytečně zklamaní.

Na stáž samozřejmě nemusíte vyjet jen během léta. Naopak, mnoho dlouhodobějších probíhá v průběhu celého roku a na rozdíl od těch krátkodobých letních jsou často i placené. Ať už si vyberete jakkoliv, tak se určitě bude jednat o dobrou volbu, kterou oceníte i za pár let, až si budete shánět skutečnou práci. Příležitost ukázat, že jste nestrávili uplynulých 5 (nebo více) let pouze ve školních posluchárnách, ale dělali jste i něco navíc, je neocenitelná.

A že vás neláká ani stáž, ani letní škola, ale rádi byste třeba okusili něco exotičtějšího, více cestovatelského a spojeného s pomocí druhým? Pak si počkejte na příští týden, kdy se dozvíte něco málo o dobrovolnictví.


Sdílej článek


Hodnocení

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář