Kam na Erasmus? Třeba do města kanálů, cyklistů a designu – do KODANĚ.

http://www.studentagency.cz/cestovani-na-miru/nabidka/kodan.html

Nyhavn - Kodaň

Hlavní město Dánska zažívá v posledním desetiletí neobvyklý nárůst populace. Během roku 2011 se počet obyvatel vyšplhal téměř ke dvěma milionům (z původního 1, 1 milionu v roce 2007) – přitom celé Dánské království jich má „pouhých“ pět a půl. Do Kodaně se Dánové stěhují především za prací a za studiem.  Město má kromě celosvětově uznávané vysoké kvality životní úrovně také pozoruhodnou moderní atmosféru.Nejenže zde vzniklo nepřeberné množství moderních architektonických skvostů a historické části města prošly velikou revitalizací, celá Kodaň je navíc prošpikovaná velmi kvalitní sítí cyklostezek, cyklisté tu mají vlastní semafory a pruhy pro cyklisty jsou mnohdy stejně široké jako ty pro auta. navíc celou Kodaň můžete na kole přejet za necelou hodinu.

Není tak divu, že v přímořském rovinatém hlavním městě jezdí více jak půl milionu občanů na kolech – ať už do práce, do školy nebo jen tak po nákupech. Sníh ani zima jim prý nevadí, neboť nasazují řetězy, jen kdyby tolik nefoukal mrazivý vítr od Baltského moře. Kolo však není jediný doporučený způsob dopravy, další praktickou možností mohou být lodě a přívozy. Díky nim se dostanete mezi staré loďařské doky a  hauseboaty, k slavné moderní budově opery a k opraveným industriálním stavbám, kde momentálně sídlí většina uměleckých vysokých škol v Kodani.

Kodaň se také rychle zařazuje mezi města módy. Všude, kam se podíváte, ať už v centru nebo v okrajových částech města, se nacházejí nejrůznější obchůdky s oblečením a designem. Kodaňané se navíc oblékají s neuvěřitelným vkusem a snadno tak rozeznáte místní od turistů. Pravidelně se zde pořádají obrovské bleší trhy nebo výprodejní bazary – ať už s oblečením, doplňky nebo i designovými předměty.  Jeden z největších se koná ve čtvrti Nørrebro, na hlavní ulici Nørrebrogade.

Kromě toho je po celé Kodani ukryto velké množství muzeí a galerií, které se zabývají architekturou a designem. Za vidění určitě stojí Dansk Design Center, které naleznete hned kousek od slavného zábavního parku Tivoli, a kde kromě stálé výstavy můžete nakoupit v nápaditém designshopu. Jednou z nejzajímavějších galerií pak je určitě Dansk Arkitektur Center, které sídlí ve staré cihlové budově v Christianhavnu a nabízí hezký výhled na Kodaň z druhé strany kanálu.  Kontroverzní galerii Kunsthallen Nikolaj pak najdete v kostele sv. Nikolaje nedaleko hlavní nákupní třídy Strøget a nabídne vám opravdu fascinující zážitek – ve vysvěceném kostele byl dříve hotel a návštěvníci si mohou zkusit, jak strašidelné místo to asi muselo být. Před vstupem do galerie se musíte nahlásit na recepci, vzít si klíče od pokoje a zout se, abyste se mohli vydat po stopách malého chlapečka Nikolaje, který zde stále žije.  V horním patře se pořádají výstavy fotografií.

Největší a nejznámější galerie moderního umění naleznete jen kousek za Kodaní. Jednou z nich je Arken – Museum For Moderne Kunst. Nachází se zhruba 15 minut autem od Kodaně, ale jezdí sem vlak i autobus. Momentálně nabízí velkou expozici Andyho Warhola a Jean-Michel Basquiata a zároveň mistra světelných projektů Olafura Eliassona, který zde představuje svojí Slepou pasáž (Din Blinde Passager).
Jako poslední je třeba zmínit Louisianu – Museum Of Modern Art, kterou najdete ve vesničce Humlebaek a nachází se zde největší sbírka moderního umění v celém Dánsku – od Miroa, Picassa,  Caldera, Ernsta až po Debuffeta.  Ne nadarmo se jí říká nejkrásnější galerie na světě, v rozlehlém parku se zde nachází velké množství nejrůznějších instalací a malebných zákoutí. Mimoto nabízí nádherný výhled na Baltské moře a za lepšího počasí je vidět i Švédsko.

Abychom se ale vrátili zpátky do hlavního města. Kodaň kromě historického centra nabízí rozlehlé parky a alternativní čtvrti. Mezi ně stále patří Christiania – autonomní část města, proslulá volným prodejem hašiše a marihuany. Přestože by návštěvník očekával davy nadšených turistů, není tomu tak. Sice se zde všude setkáme s cedulemi, kde jsou anglicky napsaná tři základní pravidla, která se musí dodržovat (tedy: NO PHOTOS, DON’T RUN and HAVE FUN) a jointy se prodávají už smotané, pro ty, co si je nedokážou ubalit, ale většina lidí posedávajících kolem stolků mluví dánsky. Na konci září místní obyvatelé oslavili už 40. výročí založení této nezávislé oblasti, kterou dříve pokrývaly především squaty a močály. Dnes už je mnoho budov opravených a kromě několika hudebních klubů zde najdete i galerie a legální plochy pro graffity nebo street art, kterého nikde jinde v Kodani neuvidíte tolik.

Další alternativní čtvrtí, která se pyšní velmi kosmopolitní skladbou obyvatel je Nørrebro, tedy severní část města táhnoucí se podél jednoho ze dvou hlavních kanálů. Pokud hledáte bleší trhy, second handy, retro kavárny, zakouřené kulečníkové bary nebo hudební kluby vyhrávající všechno od minimalu po experiment techno a jazz, tak to všechno najdete právě tady. Nejživější je pak právě hlavní ulice Nørrebrogade, která se táhne přes celou čtvrť.Posledním alternativním doupětem by se dalo označit Vesterbro – jihozápadní část města, čtvrť červených luceren, klubů a barů, která se nachází jen kousek od velkého parku Frederiksberg Have a místní zoo.

V čem se tedy Kodaň tolik liší od jiných evropských velkoměst? Je z ní cítit, že si jí místní obyvatelé hýčkají. Proto se v nejturističtějším místě celého města, v zábavním parku Tivoli, setkáme spíše s  místňáky, držící své sixpacky piva, než s uječenými turisty. Ačkoliv je Dánsko, a tedy i Kodaň téměř nejdražším místem pro život (alespoň v Evropě), nabízí na oplátku neuvěřitelně vřelou moderní atmosféru, vysoký životní standard, velmi bezpečné ulice a nízkou kriminalitu nebo všudypřítomnou pohostinnost (kde jinde se vám stane to, že kdykoliv vytáhnete mapu z kapsy, už se vás někdo perfektní angličtinou ptá, zda nepotřebujete pomoci).

I přes vysoké ceny za služby a pronájmy se dá levně vyžít. Studenti tu mají snad nejlepší systém slev a různých zvýhodnění – od levnějších vstupů do galerií nebo jízdenek v MHD až po slevy na výborné dánské pivo Tuborg nebo Carlsberg. A to se vyplatí!


Sdílej článek


Hodnocení

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář