Jít na festival neznamená jen bavit se: rozhovor s organizátorem festivalu Pozdní sběr

Logo festivalu Pozdní sběr.Již pátým rokem se letos koná festival Pozdní sběr. Tahle jedinečná událost vám umožní spojit příjemné s užitečným. Tím, že zaplatíte vstupné, totiž zároveň někomu pomůžete. V letošním roce to budou lidé trpící cystickou fibrózou. Pokud ještě váháte, následující řádky vám prozradí, proč byste si právě tuhle akci rozhodně neměli nechat ujít.

Kde, kam, kdy, jak?

Festival se koná v sobotu 12. 11. 2011 v pražském klubu Rock Café. Už od 15.00 tu bude probíhat nabitý program. Vystoupí kapely Priessnitz, Luno, Eggnoise, Ester Kočičková & Lubomír Nohavica, Ivan Gutiérrez & Madera, Neočekávaný dýchánek, Karolina Kamberská, Původní Bureš a další. Vedlejší scéna nabídne divadlo, tanec, autorské čtení a jiné. V bohatém doprovodném programu budou v prostorách celého klubu umístěny různé stánky a obchůdky (např. Dobrá čajovna, Mamma Coffee, Hare Krišna, polí5, Zelená země, bazar oblečení). Celý festival bude moderovat Ester Kočičková.
Výtěžek celé akce pak organizátoři věnují Klubu nemocných cystickou fibrózou pod jehož záštitou je celá akce pořádána.

Na podrobnější informace jsme se zeptali jednoho z organizátorů, Benjamina Kittla.

Jak vznikl celý projekt festivalů Pozdní sběr? Čí to byl nápad? Co Vás vedlo k pořádání takové akce?

Myšlenka akce vznikla již v roce 2004, kdy se konal první ročník festivalu v Divadle Na Prádle. Jejím hlavním záměrem bylo věnovat vždy nějaké charitativní organizaci či nadaci výtěžek z festivalu a zároveň vytvořit v Praze dramaturgicky kvalitní a příjemný festival, který nebude tolik orientovaný na současný main-stream. V předešlých letech od nás obdrželi výtěžek např. Dětské krizové centrum, Nadace Jedličkova ústavu, Kapka naděje nebo nadační fond Prolomené ticho.

Kde se vzal název festivalu? Je tu nějaká souvislost s vinařstvím nebo to byla náhoda?

„Sběr“ proto, že se pokoušíme „nasbírat“ co nejvíce peněz a odevzdat je příslušné nadaci.
A „pozdní“ proto, že to symbolizuje dobu pořádání festivalu (na podzim, na konci festivalové sezóny) a také možnost někomu třeba na poslední chvíli prostřednictvím festivalu pomoci. Jinou souvislost s vinařstvím než to, že si návštěvníci mohou na baru dát sklenku vína, festival nemá. I když je pravda, že v logu máme vinnou lahev …

Existuje nějaký klíč, podle kterého vybíráte účinkující?

Snažíme se, aby se k sobě účinkující stylově hodili, ale vybíráme je většinou podle toho, co máme sami rádi. Někteří účinkující jsou ale již „stálicemi“ našeho festivalu (např. skupina Eggnoise).

Podle čeho vybíráte organizace, kterým pomáháte?

Často nás přímo osloví konkrétní nadace nebo nám někdo o konkrétní problematice řekne a pak je většinou rozhodování jednoduché. Letos byla volba klubu Nemocných cystickou fibrózou podpořena velmi osobními důvody ‒ část spoluorganizátorů zažila smutnou událost, kdy na cystickou fibrózu zemřela jejich kamarádka a spolužačka z gymnázia. Bylo jí necelých 29 let.

Můžeme se těšit i na patrona klubu CF, Ivana Trojana? Bude se akce osobně účastnit?

Říkal, že se pokusí dorazit, ale slíbit to nemůžeme.

Dostane se klubu nemocných cystickou fibrózou skutečně celý výtěžek z akce?

Ano, celý výtěžek ze vstupného předáme klubu CF.

Jak tomu bude v případě výtěžků z tržiště?

Od jednotlivých stánkařů dostáváme vždy nějaké procento ze zisku, které také předáme klubu CF.

Pořádáte ještě nějaké další akce?

V tuto chvíli pořádáme pouze Pozdní sběr, v předchozích letech jsme ale paralelně organizovali i festival Jarní výběr, který měl podobné zaměření.

Jak zpětně hodnotíte minulé ročníky?

Vzhledem ke čtyřleté pauze (poslední ročník byl v roce 2007) je to již poněkud obtížné, ale myslím, že všechny předchozí ročníky měly mezi návštěvníky velmi dobrý ohlas a splnily naše očekávání.

Jak byste si představoval ideální průběh letošního festivalu? Co by měl komu přinést?

Největší radostí pro nás bude, když se lidé budou během festivalu dobře bavit a zároveň si uvědomí, že svojí přítomností podporují užitečnou věc. Pokusíme se návštěvníkům nabídnout zajímavý a nevšední kulturní zážitek a také jim dát možnost seznámit se s problematikou cystické fibrózy.

Na co se v rámci festivalu těšíte nejvíce vy osobně?

Samozřejmě na Priessnitz. Dále bych chtěl upozornit na naše „indoor tržiště“ v horním foyer klubu, kde si budou návštěvníci moci prohlédnout řadu zajímavých stánků a obchůdků.

Máte už nějaké plány na další ročník?

Pokud vše vyjde tak, jak si představujeme, budeme se snažit pořádat příští ročník v podobném duchu a s novými zkušenostmi.


Sdílej článek


Hodnocení

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář