Jeden ples pro dvě fakulty ve třech sálech

Prostory žofínského paláce opět praskaly ve švech. Důvodem byl již druhý společný ples Filozofi cké a Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy s příznačným názvem M(FF)2. Na rozdíl od minulého roku, kdy hlavním heslem bylo „Jinakost spojuje“, se mu letos dostalo spíše „matfyzáckého“ podtitulu „Jeden ples pro dvě fakulty ve třech sálech“.
+ rozhovor s děkanem FF – Michal Stehlík: Pro mě je favoritem valčík
+ anketa: Matfyzáci jsou trochu jiní, ale dá se to

Na ty šťastlivce, kteří si koupili lístek včas, čekal okouzlující večer plný překvapení, dobré hudby a tance. Než se ale sálem rozezněly první tóny a na parket vstoupili první odvážlivci, čekalo na organizátory plesu, studenty FF a MFF, hodně práce. „Začali jsme už na podzim minulého roku,“ říká Jakub Bachtík, jeden z hlavních organizátorů a zároveň předseda Studentské rady FF. Ta se společně se spolkem Matfyzák (což je obdoba naší SR) podílela už na přípravě minulého premiérového plesu. A podle toho, jak rychle se lístky prodávaly, se dalo usuzovat, že se líbil. „Dali jsme do prodeje asi 900 lístků, několik týdnů před plesem už byly vyprodány,“ potvrdil Jakub Bachtík.

Hodina tance na osvěženou

Když do plesu zbývalo něco málo přes týden, měli studenti obou fakult jedinečnou možnost zopakovat si základní taneční kroky na tzv. Taneční hodině na osvěženou. Prostory v budově MFF na Malostranském náměstí se po osmé hodině večerní zaplnily a výuka mohla začít. Sešlo se přes dvacet párů, v drtivé převaze studentů Matematicko-fyzikální fakulty. Jediným zástupcem Filozofické fakulty byl Mirek Dvořák, student historie a filozofie. „Přišel jsem si zopakovat kroky, chystám se bratrovi na ples,“ vysvětluje Mirek. I ostatní si přišli osvěžit své taneční znalosti, sladit se s partnerem nebo se prostě jen tak pobavit.

Taneční hodina se konala ve čtvrtém patře. Na tomto poschodí sídlí mimo jiné i Ústav formální a aplikované lingvistiky. I když se studijní zaměření obou fakult, FF a MFF, zdá na první pohled úplně odlišné, není to tak docela pravda. Právě tento ústav úzce spolupracuje s FF v oblasti komputační lingvistiky.

Čekání na tanečníky

Samotný ples zahájili moderátoři Rostislav Valvoda (FF) a Mája Kolovratníková (MFF) kolem půl osmé, následovalo krátké vystoupení děkana FF Michala Stehlíka a zástupce MFF, proděkana pro fyziku, profesora Vladimíra Sechovského. Sám děkan MFF se tentokrát plesu zúčastnit nemohl. Po tom, co oba pánové popřáli všem krásný večer, čekalo se na ohlášené vystoupení tanečníků salsy. Sálem se rozezněla hudba, tanečníci však nebyli k nalezení. Toto malé zaváhání se rychle vyřešilo a díky vtipnému komentáři moderátora Rostislava Valvody se diváci při čekání na příchod vystupujících určitě nenudili. Odměnou za krátké zdržení pak bylo opravdu netradiční spojení tance s notebookem. Zbytek programu probíhal podle plánu a bylo se opravdu na co dívat.

Nejvíce bodovaly africké tance

Slova se ujal orchestr Ladislava Bareše. Hned po zaznění prvních tónů se zaplnil taneční parket. Po hodině a půl skvělé hudby následovalo vystoupení taneční skupiny TiDiTaDe, které, alespoň podle „bleskového průzkumu“, u diváků bodovalo. Tři tanečnice a pět „bubeníků“ předvedlo opravdu strhující show. Za doprovodu roztodivných bubínků předvedly tanečnice z pražské taneční skupiny dva tance. „Tyto tance pocházejí ze západoafrického pobřeží,“ vysvětluje Simona Prokůpková, jedna ze členek. „Jednotlivé prvky měly původně napodobovat zvířata, práci, oslavu. Dnes je to už takový mix, tančí se prostě pro radost,“ dodává Simona. Skupina však nevystupovala v plném složení. „Dnes nás tu tancovala polovina,“ říká Simona Prokůpková, „Záleží vždy na místě, kde vystupujeme.“

V půl jedenácté vtrhla do Velkého sálu skupina Herold se svojí show s vlajkami. Jeden muž a čtyři ženy svým vystoupením doslova vyburcovali obecenstvo. Vlajky létaly tak vysoko, že se někteří organizátoři báli o nádherné lustry Velkého sálu. „Na představení vlajek jsem se raději nedíval,“ říká Jakub Bachtík, „Ne že by se mi snad nelíbilo, ale ty lustry mají opravdu velkou cenu.“

Program samozřejmě neprobíhal jen ve Velkém sále. Možností, na co se jít podívat a čeho se zúčastnit, bylo opravdu hodně. Například v Malém sále probíhala výuka tanců; nejdříve se zájemci mohli naučit základy salsy, později pod dohledem již zmiňované taneční skupiny TiDiTaDe mohli nakouknout do tajů afrického tance. V Rytířském sále o patro níž si diváci užívali hudební skupiny Fousy Moudžou Rajzin, Post Diem a Fidibus.

Půjčovna tanečníků a lákavá tombola

Slyšeli jste někdy o půjčovně tanečníků? V Malém sále u stolu č. 3 čekalo na zájemce pět tanečnic a pět tanečníků. Každý, kdo zrovna neměl partnera a chtěl si zatancovat, mohl využít jejich služeb. I je jsme chtěli trochu vyzpovídat, bohužel stůl č. 3 zel věčně prázdnotou. Tanečníci byli opravdu vytížení.

Před půlnocí došlo na dlouho očekávané losování tomboly. Lístky se prodaly všechny, i když ne tak rychle jako předchozí rok. Hlavní cenu – cestu do Paříže se sportovní taškou a průvodcem, by si málokdo nechal ujít. Většinu nejlákavějších cen vyhráli studenti Matfyzu, konkrétně oboru informatika.

Ples by měl být ziskový

Stejně jako minulý rok i letos by měl být ples ziskový. Peníze si fakulty rozdělí na půl. Studentská rada většinu z nich investuje do dalšího plesu, zbytek půjde do projektů, na které přispívá. Samozřejmě že výdělek není tak velký, aby pokryl všechny náklady na příští ples. „Velkou částkou nám přispěly přímo fakulty, bez nich by se ples nemohl uskutečnit. Chtěli bychom jim touto cestou poděkovat,“ vzkazuje Jakub Bachtík.

Děkan FF Michal Stehlík: Pro mě je favoritem valčík

Jak se vám zatím ples líbí, mohl byste ho srovnat s tím minulým?
Ples se mi líbí, v porovnání s minulým rokem si myslím, že je lepší. Je tu více lidí a je to takové živější.

Co se vám z programu nejvíce líbilo?
Asi africké tance. Tu hudbu mám rád, i když mě z toho na konci už trochu bolela hlava.

Co podle vás takový ples fakultě přináší?
To hlavní jsou asi vztahy v rámci setkávání se tady na plese. Lidé, kteří se jindy setkávají jen formálně, si najednou mohou v klidu neformálně pohovořit. Já jsem pro tahle neformální setkání.

Teď trochu odjinud. Chodil jste do tanečních?
Ano, chodil.

A tancujete rád?
Ano, kromě polky cokoli.

Který tanec je Váš oblíbený?
Pro mě je favoritem valčík. Jednak je to klasika, a jednak když už se s mojí ženou v něčem shodneme, tak v rytmu valčíku.

Chodil jste na plesy v době svých vysokoškolských studií?
Přiznám se, že ne. V té době jsem byl spíše v knihovně než na plesech. Plesy šly spíše mimo mě.

Byl byste tedy rád, kdyby se ples uskutečnil i příští rok?
To v každém případě, respektive to vnímám jako přirozenou kontinuitu. Ples by měl být. Musí být.

Znovu ve spolupráci s Matematicko-fyzikální fakultou nebo byste třeba uvítal samostatný ples Filozofické fakulty?
Toto spojení je funkční, takže mi nevadí. Pokud bychom ale měli svůj vlastní ples, vnímal bych to jako reprezentativní záležitost významné fakulty. V tom případně bych chtěl, aby to tak bylo vnímáno i zevnitř fakulty. Dnes jsem tu zahlédl jenom jediného vedoucího katedry z naší fakulty.

Anketa: Matfyzáci jsou trochu jiní, ale dá se to

Petr Sasínek, Technická fakulta ČZU

Co se Vám dnes na plese líbilo nejvíce?
Velmi zajímavé bylo předtančení v tom afro stylu. S ničím podobným jsem se zatím nesetkal.

Našlo by se něco, co byste ohodnotil negativně?
Ne. Naopak bych chtěl pochválit orchestr.

Myslíte si, že lidé z Filozofické a z Matematicko-fyzikální fakulty jsou hodně odlišní?
Myslím si, že nejsou. Na plese jsem je nerozeznal.

Jakub Bachtík, Český jazyk a literatura – dějiny umění, předseda SR FF, jeden z organizátorů plesu

Jak hodnotíš letošní ples?
Letos jsem si ples víc užil. Organizace byla pohodovější. Asi je to tím, že už máme nějaké zkušenosti z minulého roku.

Plánujete tedy na příští tok opět ples dohromady s MFF?
Pokud bude chtít MFF, tak ano.

Co se ti z programu líbilo nejvíce?
Asi africké tance.

Co si myslíš o studentech MFF? Jsou od nás hodně odlišní, poznal bys je třeba na první pohled?
Určitě jsou hodně společenští, chtěl bych, aby taková spontaneita byla i na FF. Na první pohled bych je nepoznal, liší se ale určitě způsobem uvažování.

Pavla Hrazdilová, Informační studia a knihovnictví

Jak se Vám líbil dneska ples?
Ples se mi moc líbil, ještě se těším na skupinu Pod Černý vrch.

Co se Vám zatím z programu líbilo nejvíce?

Zatím Ahmed má hlad, ale očekávám, že Pod Černý vrch budou skvělí jako vždycky.

Myslíte si, že jsou lidé z MFF hodně odlišní?
Tak já s matfyzákem žiju. Jsou trochu jiní, ale dá se to.

Poznala byste je na první pohled?
Na první pohled ne, když nemají tepláky pod prsa, tak jsou v pohodě.


Sdílej článek


Hodnocení

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář