Jana Lukavská, kandidátka do AS FF UK: Nechci, aby senát začal degenerovat

Jana Lukavská

Jana Lukavská

Jana Lukavská je kandidátkou do akademického senátu FF UK za 15 pro fakultu. Kromě toho studuje čtvrtým rokem bohemistiku a německou translatologii a je jednou z kandidátek, se kterými se FFakt rozhodl udělat rozhovor.

Kandiduješ letos poprvé. Proč ses k tomu rozhodla?
Začnu pateticky: protože mám FF ráda a vždycky jsem se snažila vyhnout lásce přehnané (resp. přehnaně ochranářské). Málokterá dobrá věc vzniká bez kritiky a já bych v této věci – jako chronický kavárenský stěžovač – ráda přispěla svojí troškou do mlýna. Taky si myslím, že je důležité dostat do senátu alespoň pár nových lidí, protože uzavřené a neměnící se společnosti po určité době zpravidla začínají degenerovat.

Máš pocit, že proces degenerace senátu, o kterém mluvíš, už začal?
Kdepak, spíš jsem se snažila říct, že je dobré vpustit do senátu novou krev, s čerstvými nápady a nezkaleným idealizmem.

Proč sis vybrala kandidátku 15 pro fakultu?
Známá z fakulty mi navrhla, abych se někdy přišla podívat na zasedání AS, a já se k tomu nakonec odhodlala. Po zasedání jsem se seznámila s některými stávajícími členy senátu, kteří zrovna dávali „Patnáctku“ pro toto volební období dohromady, a zjistili jsme, že se v důležitých věcech shodujeme.

Čeho doufáš, že ve fakultním senátu dosáhneš?
Zkvalitnění studia. Obšírněji: nejdůležitější pro mě je začít systematicky využívat toho, co už máme k dispozici. Když se na některých ústavech studenti ozvou s nápady na změny k lepšímu, bohužel často zaznívá „to nejde“. Když jsem procházela fakultní předpisy a informovala se o SISu, nestačila jsem zírat, co všechno už jde, nicméně možnosti leží jaksi ladem. Chci tedy vytvořit platformu, díky které budou moci studenti dostávat *spolehlivé* informace o svých možnostech. Zároveň by tato platforma podporovala tlak na kvalitu studia zdola. A když už mluvím o nevyužívaném potenciálu, leží mi na srdci samozřejmě i hodnocení kvality výuky.

Sama říkáš, že to je mnohdy problém jednotlivých ústavů. Nakolik si myslíš, že se tohle dá změnit „z centra“?
Aby se výuka na jednotlivých ústavech zkvalitnila, je samozřejmě potřeba získávat podněty od studentů a studentek, kteří tyto ústavy znají z vlastní zkušenosti. Je také potřeba podporovat princip subsidiarity, ale zároveň je podle mě dobré nabídnout všem studentům místo, kam se budou moci v případě nejasností obrátit, a kde získají potřebné informace ze spolehlivého zdroje. Studující totiž podle mojí zkušenosti často ani netuší, že se některé věci dají změnit, že jsou řízeny předpisy a daný ústav ne vždy postupuje správně. Takový člověk si prostě zanadává nad sklenkou a pak je překvapený, když se dozví, že místo nadávání by se mohl snažit dosáhnout změny. Jednou z věcí, které by mohly pomoci, jsou studentské evaluace ústavu, kde by se studenti měli šanci vyjádřit např. k funkci ústavního sekretariátu apod.

Není velká část problému i v motivaci studentů a jejich ochotě se situací něco dělat? A pokud ano, myslíš, že bys měla ze své pozice v senátu šanci nějak zapůsobit i na tohle?
Motivace podle mě nechybí, spíš se dá mluvit o té neochotě – studenti a studentky (zejména z menších oborů) mohou mít pocit, že „to nemá cenu“ nebo se ostýchají ozvat kvůli strachu (ponechme teď stranou, zda oprávněnému) z určitých postihů. Nikoho samozřejmě nelze do štěstí nutit, ale vytvořením co nejpříznivějších podmínek pro to, aby se studentům dobře studovalo, je podle mě pořád základ. Takže když shrnu to, co tvrdím tady a výše: tam, kde existují určité možnosti, chci co nejvíc podpořit jejich využívání. Tam, kde potřebné podmínky pro kvalitní studium chybí, je chci pomáhat vytvořit. Myslím, že je k tomu našlápnuto dost slušně.

Co je podle tebe hlavním úkolem senátu becně vzato?
Akademický senát by měl být podle mě prostředníkem mezi vedením fakulty a zbytkem akademické obce. Jeho funkce a úkoly samozřejmě najdete v zákoně o vysokých školách (např. teď bude aktuální úkol volby děkana). Pro mě osobně je ale důležité dělat něco „navíc“. Ve volebním programu máme např. aktivní účast ve věci vládních reforem. Senát by měl podle mě nejen rozhodovat, ale také veřejně vystupovat.

Co budou nejpalčivější problémy v nadcházejícím volebním období?
Asi nepřekvapím, když zmíním reformy vysokého školství a volbu děkana. Nicméně bez mučení přiznávám, že mé kvality spočívají spíše v řešení každodenních a naprosto průměrně palčivých problémů.

A na závěr, je něco důležitého, co bys chtěla čtenářům FFaktu ohledně voleb nebo senátu vzkázat?
Přijďte k volbám.


 


Sdílej článek


Hodnocení

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář