How I Learned to Drive: studenti hrají a režírují americké drama!

Rozhovor s Evou Bilskou, studentkou anglistiky a nizozemštiny na FF UK a režisérkou studentské inscenace divadelní hry How I Learned to Drive, jejíž premiéra proběhne v Divadle D21 již tuto sobotu.

Jak vůbec vznikl nápad inscenovat v Praze anglickojazyčné divadelní hry, navíc formou workshopu? Je projekt D-Theatre nový, nebo má již za sebou určitou historii?

S myšlenkou divadelních workshopů přišel před čtrnácti lety John Martlew, který tenkrát na katedře anglistiky a amerikanistiky působil. Jeho cílem bylo a stále je přiblížit studentům Shakespearovy hry trochu jinak, než jak je to možné během semináře. Minulý rok nám doporučil, abychom se sami pokusili o vlastní produkci a výsledkem byla inscenace hry Oscara Wildea The Importance of Being Earnest (Jak je důležité míti Filipa). How I Learned to Drive od Pauly Vogel je pokračováním v tomto směru.

Jak probíhalo sestavování souboru a zkoušení?

Nejedná se o úplně pevný soubor, spíše je to otevřená skupina, do které mohou kdykoliv vstoupit noví studenti. Obsazení hodně vycházelo z předchozí produkce (The Importance of Being Earnest) a z časových možností studentů. Zkoušení probíhalo převážně na fakultě, a to díky doc. Ondřeji Pilnému a prof. Martinu Procházkovi (Ústav anglofonních literatur a kultur), kteří nám tyto zkoušky povolili.

Co vás zaujalo na hře How I Learned to Drive americké autorky Pauly Vogel?

Určitě to byla struktura hry, protože příběh je vystavěn z různě poskládaných vzpomínek a komentářů, které na sebe vzájemně reagují a tvoří tak nádherou mozaiku, nejen vypravěčsky ale i myšlenkově. Z hereckého pohledu pak i to, že některé role představují více postav, což je vždycky zajímavé hrát, a v neposlední řadě také téma a způsob, jakým je podané – i když se jedná o tak vážnou věc, jakou je zneužití, tak hra je velmi vtipná a vážné okamžiky se tu střídají s komickými.

Kdy a kde je možné inscenaci vidět?

V Divadle D21, Záhřebská 21 (nedaleko stanice metra Náměstí Míru), hrajeme tuto sobotu (13. dubna) a neděli (14. dubna) od 19:30.

Má D-Theatre další plány do budoucna?

Ano, určitě bychom příští rok rádi uvedli další hru. Jaká to bude, to záleží na časových a peněžních možnostech, ale pravděpodobně se bude jednat buď o nějaké restaurační drama nebo o komedii Blithe Spirit od Noëla Cowarda.

Děkujeme za rozhovor a přejem úspěch na premiéře i při reprízách!

 

 

 

D-Theatre na facebooku.

Divadlo D21 (možnost rezervace vstupenek).

 


Sdílej článek


Hodnocení

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář