Happening pro Palacha

V rámci Palachova týdne proběhl ve čtvrtek 17. ledna i přidružený Happening pro Palacha. Tuto akci pořádala Knihovna Jana Palacha a jednalo se již o druhý ročník. Nicméně letošní happening měl s tím loňským, dle slov jedné pořadatelky, společný pouze název. Událost nesla podtitul „A to je ta krásná funkce… Symbolická hodnota prezidenta v českých zemích“. Jak uvedli organizátoři, prezidentská tématika se jim zdála symbolická i aktuální. Palachův týden byla podle nich skvělá „záminka“ pro uspořádání multikulturního večera.

Happening tvořily dva stěžejní tématické okruhy zaměřené na postavy bývalých prezidentů: Tomáše Garrigua Masaryka a Václava Havla. Večerní program otevřely „Hovory v mlčení aneb Dialog o lásce, demokracii a humanitě“. V krátkém představení inspirovaném Čapkovými Hovory s T. G. M. vystoupili Zdeněk Hazrda, autor pořadu, slavný český herec František Kreuzmann a Štěpán Rak, světoznámý hudební virtuóz, který oba protagonisty doprovázel hraním na kytaru.

Dalším hostem Happeningu byl profesor Robert Kvaček se svou přednáškou „Býti prezidentem – Spory a výsledky“, která se týkala zejména počátků prezidentského úřadu T. G. Masaryka, nicméně v návazné debatě se profesor vrátil i k Edvardu Benešovi.

Beseda s Pavlem Kohoutem, která následovala, se nesla v emotivním duchu: spisovatel nejprve zavzpomínal na pohřeb Jana Palacha a poté na bývalého prezidenta Václava Havla.

Večer uzavírala česko-slovensko-francouzská hudební skupina Çava, která ve svém repertoáru propojuje prvky jazzu, folku, šansonu a world music.

 

Vzpomínkové akce na Jana Palacha pokračují i v pátek 18. 1. 2013, a to předpremiérou prvního dílu filmové trilogie Hořící keř a besedou s jeho režisérkou Agnieszkou Holland.


Sdílej článek


Hodnocení

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář