Festival Pozdní sběr – šance pomoci nemocným cystickou fibrózou

Stejně jako loni i letos propagujeme multižánrový charitativní festival Pozdní sběr. Jedná se již o šestý ročník festivalu a uskuteční se v sobotu 10. 11. v klubu Rock Café. I letos se organizátoři rozhodli podpořit Klub nemocných cystickou fibrózou. O programu a o festivalu jsme mluvili s jeho hlavním organizátorem, Benjaminem Kittlem.

Proč je festival pojmenován „Pozdní sběr“? 

Tento název je mnohovrstevný: první je asociace, kterou člověk má, když zaslechne „pozdní sběr“ – tedy příbuznost s vínem titulovaným tímto přívlastkem. A ta není úplně náhodná; stejně jako toto víno poukazuje i název našeho festivalu na kvalitu, která se skrývá uvnitř, a stejně jako u vína i zde platí, že čím vyzrálejší, tím lepší (neboli náš festival zraje jako víno a rok od roku je lepší). Druhá příbuznost souvisí pouze se slovem sběr – chceme přece nasbírat co nejvíce peněz pro danou nadaci, organizaci. A možná ještě „pozdní“, jako že nikdy není pozdě.

A jak vůbec vznikl nápad uspořádat takový festival?

Myšlenka festivalu vznikla již v roce 2004 a jejím hlavním záměrem bylo věnovat výnos z festivalu vždy nějaké jiné charitativní organizaci či nadaci. V předešlých letech od nás obdržely výtěžek např. Dětské krizové centrum, Nadace Jedličkova ústavu, Prolomené ticho nebo Klub CF. Věříme, že myšlenka festivalu bude nadále pokračovat a diváci budou spokojeni nejen s hudební nabídkou, ale také se záměrem celé akce.

Čím je festival atraktivní pro studenty Filozofické fakulty? Proč by měli přijít?

Spojí se zde několik druhů umění představovaných kvalitními interprety a to by mělo být lákavé pro všechny kulturně aktivní mladé lidi. Kromě hudebních skupin zvučných jmen se zde potkají s divadlem, tancem, literaturou a filmem. V neposlední řadě je náš festival originální jedinečným vnitřním tržištěm, kde si ve volnou chvíli návštěvník může oddychnout u dobré kávy, najíst se, nakoupit si knihy, biokosmetiku, oblečení a letos se i dokonce nechat ostříhat. Pečujeme tedy o všechny stránky lidské osobnosti Dokonce i o složku zvanou „dobrý pocit ze sebe samého“ – návštěvou festivalu totiž podpoří dobrou věc. 100 % z ceny vstupenky letos odevzdáme Klubu nemocných cystickou fibrózou.

Představíte prosím kapely a doprovodné programy festivalu?

Na festivalu se představí české hudební duo Dva, pro jejichž hudbu jsou typické texty ve smyšlených jazycích. Kapela byla v roce 2008 nominována na cenu Anděl v kategorii alternativní hudby a je známá v mnoha evropských zemích. Dále vystoupí např. Jablkoň, Luno, Václav Koubek, Iván Gutiérrez a Madera, Ester Kočičková a další. Poslední jmenovaná se představí i v roli moderátorky festivalu. V doprovodném programu návštěvníci uvidí divadelní soubor Anička a letadýlko, taneční formaci VerTeDance, nebo zde bude probíhat autorské čtení spisovatelky Petry Soukupové a vzpomínkové čtení textů před rokem zesnulého Ivana Martina Jirouse. Dále bychom neměli opomenout již zmíněné festivalové tržiště a jeho stánky: Mamacoffee, Hare Krišna, Zelená Země – konopné produkty, Mlsný Buddha – netradiční občerstvení, nakladatelství Meander nebo bazar oblečení, který funguje stylem „přineste své a odneste si cizí za drobnou úplatu“ a především informační stánek Klubu nemocných cystickou fibrózou – nadace, která letos dostane veškerý výtěžek ze vstupného.

Letos se festival Pozdní sběr tedy rozhodl podpořit Klub nemocných cystickou fibrózou, a pokud se nemýlím, je tomu tak již druhým rokem. Proč jste se takto opět rozhodli?

Naše spolupráce s Klubem CF se ukázala být velmi podnětná a dobře fungující, z loňského ročníku byly obě strany (troufám si mluvit i za tu druhou) nadšeny, tak by nám bylo líto v tom nepokračovat. Neznamená to ovšem, že se Pozdní sběr stal výlučně akcí pro Klub CF. Abychom zachovali tvář a myšlenku festivalu, budeme muset příští rok cílový subjekt vystřídat.

V čem nemoc spočívá a jak se žije lidem, kteří jsou touto nemocí postiženi?

Cystická fibróza je závažné dědičně podmíněné onemocnění postihující zejména dýchací a trávicí systém. Dětem s CF se říká slané děti, mají totiž výrazně slanější pot. Nemocní s CF potřebují intenzivní léčbu každý den po celý život. CF je v současnosti nevyléčitelná, polovina nemocných v České republice se dožívá 32 let. Z toho už samo o sobě vyplývá, že život s takovouto prognózou rozhodně není jednoduchý, navíc nemocní o sebe musí dennodenně pečovat v podobě několika inhalací, častějším stravováním, různými léky, doplňky stravy atd. Jsou velmi náchylní k infekcím, takže v některých ohledech na sebe musí dávat pozor. Navzdory tomu všemu ti, které jsme poznali osobně nebo díky natočeným spotům o nemocných s CF (které bude moci návštěvník také zhlédnout v den konání festivalu), berou svůj úděl velmi statečně a snaží se žít co možná nejnormálnější život.

Jak konkrétně můžou studenti pomoci nemocným cystickou fibrózou?

Možná se to nezdá, ale tím, že přijdou na festival, pomůžou hodně. Jak jsem již řekl, celá výše vstupného bude odevzdána klubu CF. Navíc všichni prodejci z našeho festivalového tržiště nám odevzdávají minimálně 20 % ze svých tržeb a my je pak přidáme k výtěžku ze vstupného. Lze ale i poslat dárcovskou smsku ve tvaru DMS slanedeti na číslo 87 777, nebo přímo finančně či materiálně podpořit klub CF – podrobnosti lze nalézt na www.slanedeti.cz.

Proč jste se rozhodli oslovit Ivana Trojana jako patrona letošního ročníku festivalu?

Ivana Trojana jsme si vlastně pro tento účel „vypůjčili“ od Klubu nemocných cystickou fibrózou, protože je to především jejich patron.  Jsme ale moc rádi, že náš festival podporuje a propaguje tento (i námi) oblíbený český herec.

Přejděme prosím k praktickým věcem týkajících se festivalu. Jak dlouho připravujete akci takového rozměru?

Vzhledem k tomu, že jsme menší tým lidí a každý má na starosti něco, scházíme se vždycky už od přelomu zimy a jara. Takže zhruba tři čtvrtě roku s tím, že ty poslední týdny a dny před festivalem je práce intenzivnější. Sice trochu strádají naše pracoviště a rodiny (všechnu práci děláme ve svém volném čase bez nároku na jakýkoliv honorář), ale stojí to za to.

Jaké máte nápady na další ročník? Víte, koho se rozhodnete podpořit v příštím roce?

Nějaké nápady už se objevily, ale neradi bychom předbíhali. Důležitý je pro nás teď letošek, takže svoláváme studenty do akce – přijďte nás podpořit, nebudete litovat!

Více informací naleznete na www.pozdnisber.net nebo na www.facebook.com/festivalpozdnisber


 


Sdílej článek


Hodnocení

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Napsat komentář