Fakulta přivítala emeritního papeže. Prezentace knihy promluv Benedikta XVI. mladým lidem

Jste nadějí církve

Jste nadějí církve

Ve středu 2. října 2013 se na hlavní budově Filozofické fakulty konala prezentace knihy „Jste nadějí církve“, jež obsahuje promluvy emeritního papeže Benedikta XVI. (prof. Josepha Ratzingera) mladým lidem. Již Jan Pavel II. začal tuto tradici, v jejímž rámci se Svatý otec během většiny svých cest setkává kromě širokých řad věřících a státníků i s mladými lidmi. Benedikt XVI. se chvílím s mládeží nevyhýbal, pozval ji ostatně do Sydney, Madridu a Ria de Janeiro.

Samotné prezentaci knihy byl přítomen děkan doc. Michal Stehlík, který zavzpomínal na setkání s Benediktem XVI. v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha na podzim 2009, kdy v době vrcholících bojů o akademické svobody papež promluvil o důležitosti zachovat si autonomii a nenechat se zapřáhnout do otrockého byrokratického jha.

Kardinál Dominik Duka zase vyzdvihl důležitost prolnutí dvou pólů Ratzingerovy osobnosti – profesorské a obecně lidské. Ve svých promluvách často obhajoval pravdy víry, Duka ho přirovnával ke sv. Tomáši Akvinskému, který zprvu uvedl argumenty proti, ale poté obhájil teze svědčící pro ten který problém. Na emeritním papeži ocenil tento, zprvu nelehký a možná rozpačitý, přístup k mladým lidem, jenž stále vybízel k tázání se a vlastnímu kritickému hledání.

Jste nadějí církve

Jste nadějí církve: vážení hosté

P. Jan Balík, ředitel Sekce pro mládež České biskupské konference, který je jedním z editorů knihy, se pokusil odpovědět na otázku, proč mladé lidi stále přitahuje osobnost Svatého otce. Jako možné odpovědi předestřel otázku vlastní zklamání ze společnosti, která se snaží všechny především pobavit, případně neustálého hledání morálního vzoru, jímž se papež může stát.

Zakončeme krátkým úryvkem z promluvy při Světových dnech mládeže v Madridu v roce 2011:

„[Ch]těl bych vás vyzvat k tomu, abyste se stali misionáři radosti. Nemůžeme být šťastní, pokud nejsou šťastní i ti druzí. Radost musí být sdílená. Jděte a vyprávějte ostatním mladým o vaší radosti, o tom, že jste nalezli ten cenný poklad, jímž je sám Ježíš.  Radost z víry si nemůžeme nechávat pro sebe, aby v nás mohla zůstat, musíme ji dávat dál.“ (str. 320)

Jste nadějí církev: zaujaté publikum

Jste nadějí církev: zaujaté publikum

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fotografie poskytla Anna Brabcová.


Sdílej článek


Hodnocení

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář