Evropan slováckého venkova

Joža Uprka [Public domain], via Wikimedia Commons

Joža Uprka: Dušičky

Ku příležitosti 150. výročí narození Joži Uprky se Národní galerie ve spolupráci s Nadací Moravské Slovácko rozhodly uspořádat výstavu, která bude nejen průřezem celou umělcovou tvorbou, ale pokusí se jej také představit v novém světle. Podle slov Milana Knížáka totiž Uprka nebyl jen folklórním malířem, za něhož dnes bývá často považován, ale rovněž významným malířem evropského formátu, jehož díla jsou srovnatelná s francouzskými postimpresionisty.

Pár slov o velkém umělci

Rodný dům malíře a grafika Joži Uprky (1861‒1940) stojí v Kněždubu, vesnici na úpatí vrchu Šumárníka, kde se dodnes konají sváteční průvody v bohatě zdobených krojích, které nápadně připomínají Uprkovy obrazy. Po tříletém studiu na pražské akademii pokračoval malíř ve studiu v Mnichově a v Paříži, kde se zajímal především o impresionistické umění, a rovněž zde získal svá první ocenění. Láska k rodnému kraji mu nedovolila usadit se v žádném větším městě, pořídil si proto vilu v Hroznové Lhotě, nedaleko rodného Kněždubu. Navštěvovali ho zde přední čeští i světoví umělci jako např. bratři Mrštíkové, Leoš Janáček, Zdenka Braunerová či Auguste Rodin.

Úprkem za Uprkou

Ve své době platil Uprka za velmi uznávaného malíře a ceny jeho obrazů tehdy dosahovaly astronomických hodnot. Nastupující avantgarda ale postavila do popředí dokumentární hodnotu Uprkova díla, které čerpá především z každodenního života na slováckém venkově. Po druhé světové válce zase byla zamlčována náboženská témata Uprkových obrazů. Výstava se proto snaží ukázat návštěvníkovi i tyto stránky autorovy tvorby.

Uprkovo dílo je moderní a tradiční zároveň. Nevyčerpatelným inspiračním zdrojem mu bylo rodné Slovácko. Vytrvale zachycoval nejrůznější motivy každodenního života na venkově, práci, zvyky, slavnosti. Na výstavě najdeme zkrátka vše, co tvořilo pravidelný běh venkovského života konce 19. a počátku 20. století,  a to od okopávání řepy až po svátek Božího těla. Mnozí oceňují jeho kresby slováckých krojů provedené do nejmenších detailů, které se staly významným dokumentárním pramenem.

Na výstavě si můžete prohlédnout ta nejslavnější díla jako např.: Jízda králů, Pouť u svatého Antonínka či Dušičky. Zároveň se tu však můžete seznámit i s méně známými obrazy s náboženskou tematikou, ranou tvorbou nebo portréty, jimiž si autor při studiích přivydělával na živobytí. Výstava je členěna do několika přehledných tematických okruhů: Portrét, Práce I, Práce II, Kroje, Slavnosti, Jízda králů, Barevná skvrna, Pozdní tvorba a Víra. Kromě samotných obrazů jsou k vidění i četné náčrty, studie a fotografie.

Kde, kdy a jak?

Mistrovými díly se můžete pokochat ve Valdštejnské jízdárně v Praze každý den od 10 do 18 hodin vyjma pondělí. Výstava probíhá od 23. září 2011 do 22. ledna 2012.


Sdílej článek


Hodnocení

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář