Evaluace: Vyplnit dotazník… a co potom?

Ve dnech 14. 1.–10. 2. 2013 mají studenti jako každý semestr možnost „oznámkovat“ předměty a učitele na své fakultě, neboť právě probíhají studentské evaluace. Hlavní předností letošního hodnocení výuky by měla být zvýšená míra anonymity díky nové elektronické aplikaci. Nový způsob hodnocení by měl studentům umožňovat vyjádřit se nejen k vyučujícím a předmětům, ale také k organizaci na fakultě, ke svým studijním plánům či k práci jednotlivých oddělení fakulty.

Mezi nejčastěji kladené otázky ohledně evaluací patří dotazy, k čemu vůbec evaluace jsou, kolik stojí a zda mají vůbec vliv na chod fakulty. Podle FF UK by evaluace měly sloužit hlavně jako zpětná vazba pedagogům a jako možnost reflexe pro studenty. Dále mohou být prospěšné také vedení fakulty i fakultě jako celku, jelikož se tím zkvalitňuje komunikace akademické obce, čímž se zároveň kultivuje prostředí akademické obce a úroveň výuky. V neposlední řadě může hodnocení výuky pomoct uchazečům při výběru fakulty a oboru. Po vyhodnocení si lze výsledky i slovní hodnocení přečíst na webu FF UK.

Peněžní částka, která byla vynaložena na jedno semestrální kolo formou listinných evaluací, se pohybovala okolo 100 000 korun. Přechod na ryze elektronickou formu se pohybuje v podobných cenových výšinách, avšak s tím rozdílem, že v budoucnu by měly být náklady mnohem nižší.

Vliv evaluací na chod fakulty a výuku a anonymita jsou v rámci hodnocení pravděpodobně nejdiskutovanějšími tématy. Vyplněné dotazníky mohou být fakultě velmi užitečné při řešení problémů, ale mohou se stát i nebezpečným nástrojem záměrných útoků na učitele. Je proto převážně na jednotlivých katedrách, jak se s evaluacemi popasují. Vedení fakulty by mělo zasahovat pouze v kritických případech. Zůstává však otázkou, zda se studenti mohou skutečně dočkat změn nebo zda mohou vyučujícím způsobit problémy.

Anonymizace dotazníků by měla proběhnout, jakmile studenti odešlou svá hodnocení. Technicky víceméně nemožné je ale asi anonymní hodnocení seminářů, kterých se zúčastnilo méně než pět studentů. Tato otázka je zatím otevřená.

Ti, co se ještě nezapojili, mohou evaluační dotazník snadno a rychle vyplnit na: https://cas.cuni.cz/cas/login?service=http%3A%2F%2Fhodnoceni.ff.cuni.cz%2F

Více odpovědí ze strany fakulty lze najít zde: http://www.ff.cuni.cz/FF-9299.html#textanch8

Rozhovor o průběhu evaluací s Kateřinou Volnou, vedoucí studijního oddělení, si můžete přečíst na webových stránkách časopisu UK Forum: http://iforum.cuni.cz/IFORUM-13988.html


Sdílej článek


Hodnocení

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář