Etnologie: Kupte si CD, přednáška se nekoná

Mediální obraz Etnologického ústavu pošramotila internetová diskuse o situaci humanitních oborů. Podle ní někteří tamní pedagogové vůbec neučí, ale na začátku semestru prodají studentům za stovku cédéčko s obsahem zkoušky, ze kterého je na konci semestru zkouší. Vše se má navíc dít s tichým souhlasem šéfa ústavu. FFakt zkoumal, nakolik tato tvrzení odpovídají skutečnosti.

Ředitel Etnologického ústavu František Vrhel důrazně odmítá, že by o něčem takovém věděl a že by prodávání cédéček a kašlání na výuku mohlo probíhat s jeho souhlasem. Konkrétní odpověď k obvinění svého pracoviště ale neposkytl. „Zcela nepřijatelné jsou insinuace typu „s tichým souhlasem šéfa“ nebo „někteří vyučující“. Ať raději řekne, kteří vyučující, pak můžeme pokračovat v diskusi,“ sdělil FFaktu Vrhel.

Vedení fakulty se k problému vyjádřilo na jednání akademického senátu jednoznačněji. „Sešel jsem se s panem Vrhelem, ten jednomu ze svých podřízených pracovníků vyčinil a tuto aktivitu mu zatrhl. Pan doktor Tomandl už v tom nebude pokračovat,“ konstatoval děkan fakulty Michal Stehlík. Dodejme, že redakce oslovila taktéž Miloše Tomandla s žádostí o vyjádření, ale odpovědi jsme se nedočkali.

Současní studenti etnologie se zdráhají mluvit pod svým vlastním jménem, jak ukazuje i pseudonym v internetové diskusi. Bývalí studenti ale potvrzují, že tato podivná praxe není na etnologii žádnou novinkou – dokonce během let „upgradovala“. „Zažila jsem to už v roce 2001. Na metodologii terénního výzkumu, což byl povinný předmět, jsme si od vyučujícího koupili disketu s látkou,“ říká Barbara Kopecká, která už studium úspěšně ukončila. Její mladší kolegové už místo disket kupovali cédéčka.

Kateřina Volná
Lukáš Borovička


Sdílej článek


Hodnocení

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 votes, average: 2,00 out of 5)
Loading...

Napsat komentář