Fejeton: eMTýVý v české redakci

Klasický jarní zážitek studenta FF. Zvonek nezazvoní, ale profesor zaklapne desky, student neuvěřitelně rychle sbalí poznámky, tužku hodí do tašky a letí ze třetího patra do Celetné. Čas na přesun? Pět minut.

Provalí se davem kuřáků před „fildou“, ale co dál… Na přechodech ho míjí jedno porsche, pak druhé, student se nestačí divit, i když na jeho nočním stolku neleží poslední vydání Auto, moto, revue. No vida, historická Škoda, jedno koňské spřežení, kolem něj jen renesančněsecesní budovy. Studentovi se motá hlava, historické zmatení. Ale čas neúprosně běží.

Z dobového znejistění se student dostane rychleji než je zdrávo. Jeden vstup na Staroměstské náměstí a je vymalováno. Prada brýle, úzké cigaretové kalhoty, baleríny, jehly, perly a diamanty v uších, nezbytné sako a kapuca a pokud možno LV kabelka. A to vše, nestačí se divit, na mládežnících o mnoho, mnoho let mladších, kteří se otráveně pohybují na náměstí smířeni s děsivým faktem, že tady teda rozhodně Britney Spears nepotkají.

Student se horko těžko potýká se svým těžkým studijním materiálem, snaží se vyhnout pohledu a hlavně kontaktu s těmito „módními ikonami“ a v duši se mu zmítá rozpor. Vždyť přeci chodí na UK, nepotřebuje se cítit divně, když se ti povykující a nikdy se neuhýbající adolescenti na něj koukají jako na někoho, kdo má kalhoty do zvonu bez pásku a mikinu se čtyřmi pruhy. Sebevědomí na nule, utíká rychle pryč. Oči sklopené, z úst se mu dere jen „s dovolením“. Celetná je neúprosně daleko. Ha, studentka s obrovským batohem a notebookem přes rameno, té se musí chytnout, aby nebyl na tu přehlídku MTV sám.

Časový limit již dávno vypršel, ale vidina bezpečí budovy UK je natolik motivující, že se student nerozhlíží vpravo ani vlevo a prchá za svým cílem. Minul Swarovského, jenže ve zmatečné vidině záchrany zapomněl na dav turistů, kterým proletěl a byl oslepen tvůrčí aktivitou jejich ukazováčků a následným bleskem. Motá se, zas neví, kde je. Po kolikáté dnes už. Tu najednou se z hlubin zmatení vynoří záchranná ruka. Studentka s obrovským batohem zachytila našeho hrdinu a zkušeně ho vede skrz davy do Modré posluchárny. Uf, bezpečí domova, skoro jako u maminky, ach, ta drahocenná UK. Student se tetelí blahem, rozplývá se nadšením, slzička dojmutí ukápne na mikinu. Chudák, ještě neví, že ho čeká cesta zpátky.

Dáša Beníšková
studentka bohemistiky
dasa.beniskova [zavináč] seznam.cz


Sdílej článek


Hodnocení

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (7 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

Napsat komentář