Druhý den Týdne neklidu: Vzplanutí, pyžama i trepky

Pondělní diskuze na půdě Filozofické fakulty Univerzity KarlovyV pondělí 27. února proběhl druhý den Týdne neklidu, protestní akce studentů a akademické obce proti návrhu zákona o reformě vysokého školství. Mezi organizátory týdne plného přednášek, happeningů a diskuzí patří např. Akademický senát FF UK a iniciativa Za svobodné vysoké školy. Akce probíhaly na půdě Filozofické fakulty a Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy i na dalších místech v Praze i jiných českých městech.

Dopoledne na Filozofické fakultě proběhlo promítání dokumentu o amerických vysokých školách, tzv. for-profit colleges, College Inc. For-profit colleges jsou soukromé vzdělávací instituce orientované převážně na zisk. Dokument upozornil na nebezpečí pronikání korporátních zájmů na univerzitní půdu.

Následoval happening Vzplanutí akademických svobod, který se konal na náměstí Jana Palacha před budovou Filozofické fakulty. Celé shromáždění, vyjadřující nesouhlas s navrhovanou podobou reformy, zahájil symbolicky požární poplach. Studenti pojali akci mírně recesisticky, předepsaným oblečením bylo pyžamo, vzhledem k chladnému počasí měli účastníci povolené i župany a trepky.

V podvečer se konala diskuze o reformě vysokých škol pořádaná Akademickým senátem FF UK. Účastnili se jí představitelé akademických senátů různých fakult Karlovy univerzity – za FF UK Samuel Zajíček a Jan Sládek, za FAMU Michal Bregant, Jiří Dolejší za MFF, za PřF UK Petr Jedelský. Mluvilo se o zásadních bodech, ve kterých studenti a představitelé akademické obce nesouhlasí s navrhovaným zákonem – posílení role externích aktérů skrze tzv. radu veřejné vysoké školy (jmenovanou ministrem), nebo zcela odlišné pojetí akreditace. „Pokud nevznikne elementární důvěra, budeme stále pod tlakem omezování samospráv,“ vyjádřil se Samuel Zajíček o vztahu mezi akademickou obcí a MŠMT. Hlavní body kritiky navrhovaného zákona, které sestavil kolektiv autorů složený ze členů akademické obce Univerzity Karlovy, je k nahlédnutí zde.


Sdílej článek


Hodnocení

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář