Do velkého senátu volilo jen 3,2 % studentů

Karolinum

Mizerná účast charakterizovala volby do Akademického senátu UK, které se na fildě konaly na konci listopadu. Na období od února 2008 do ledna 2010 v nich byli uvoleni dva studenti a dva pedagogové, kteří budou pravidelně zasedat s téměř sedmdesáti dalšími kolegy z jiných fakult v univerzitním senátu.

Pedagogové poslali do senátu Martina Kováře a Zdeňka Starého. První šéfuje Ústavu světových dějin, druhý Ústavu lingvistiky a ugrofinistiky. Volit je přišlo 21,3 procenta akademických pracovníků. Svoje dosavadní působení v univerzitním senátu o čtyři hlasy neobhájil Milan Beneš z andragogiky.

Mezi studenty byl zájem o volby výrazně menší: ze 7967 oprávněných studentských voličů jich svůj hlas odevzdalo jen 253, volit se tedy odhodlalo jen 3,2 procenta studentů. Studentskými senátory se stali Josef Šlerka z informačních studií a knihovnictví a Katka Volná z českého jazyka a literární vědy.

„Je to malá účast, pro fildu bohužel standardní. Škoda, že se zdejší studenti profilují zrovna tím, jak permanentně kašlou na volby,“ komentuje situaci Katka Volná. V předchozích volbách do univerzitního senátu v roce 2004 přišlo studentů volit dvakrát víc: 502. Ale ve volbách před osmi lety se k urnám v rozhodujícím kole dostavilo jen dvaadvacet studentských voličů.

Poprvé se nevolilo jen na hlavní budově. Svůj vlastní volební den letos měla jak Celetná, tak Jinonice. Dva studentští senátoři vsadili na plakátovou kampaň a svůj program pro senátní působení zveřejnili v listopadovém FFaktu – a do senátu se dostali. Oproti tomu z pedagogů své senátní priority představil jediný ze čtyř kandidátů, Radek Skarnitzl z fonetiky. Jeho webové stránky mu ale do senátu nepomohly a skončil až šest hlasů za Benešem.

„Univerzitní senát je pro fakultu něco jako Brusel, tak věřím, že všichni zvolení senátoři budou usilovat společně o lepší podmínky FF UK,“ řekl FFaktu vítěz voleb Josef Šlerka, který nasbíral 179 hlasů.


Sdílej článek


Hodnocení

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Napsat komentář