David Vichnar o nakladatelství Litteraria Pragensia Books

Rozhovor s Mgr. Davidem Vichnarem, editorem nakladatelství Litteraria Pragensia Books, které funguje ve spolupráci s Ústavem anglofonních literatur a kultur a FF UK.

Jak dlouho nakladatelství existuje a proč vůbec vzniklo?

Loni – roku 2012 – oslavilo nakladatelství Litteraria Pragensia Books (LPB) jubilejní, desáté výročí svého založení a také pokřtilo svůj čtyřicátý knižní titul. Založeno bylo v roce 2002 coby jakási odnož časopisu Litteraria Pragensia, který vychází od roku 1990 a zaměřuje se na kulturální studia a literárněhistorickou vědu. Za uplynulých deset let se nakladatelství vyvinulo v nezávislou knižní řadu, zpočátku zaměřenou na publikaci výstupů práce Ústavu anglofonních literatur a kultur a jeho center (Centra pro kulturální a kritickou teorii – Dr. Louis Armand, prof. Martin Procházka; Centra pro irská studia – doc. Clare Wallace, doc. Ondřej Pilný; Centra pro studium Jamese Joyce – opět Dr. Louis Armand, poslední dobou přispívám k této oblasti i já), ovšem postupně se jeho záběr rozšířil o spolupráci se zahraničními univerzitami a pokrytí dalších tematických okruhů.

Jaké knihy / autory nakladatelství vydává? Je zaměřené pouze na anglofonní literaturu?

LPB se zaměřuje především na oblasti literární poetiky, kritické teorie a kulturálních studií. Ve svých tematických sbornících esejí (např. Mind Factory, Giacomo Joyce aj.) již vydalo práce světově známých autorů, jako jsou Slavoj Žižek, Hélène Cixous, Bernard Stiegler, Gayatri Spivak, Stephan Greenblatt, Jerome J. McGann a další. Přestože vydává pouze v angličtině, výhradně zaměřené na anglofonní prostředí, natož pak pouze na literaturu, není – nedávno např. vydalo sborníky věnované americkému režisérovi Davidu Lynchovi či Franzi Kafkovi. Navíc je LPB vydavatelem mezinárodně zaměřeného časopisu o poetice, teorii a umění s názvem VLAK.

Vycházejí v nakladatelství pouze knihy odborné, nebo i beletrie a poezie?

Ačkoli jde o nakladatelství převážně akademické, rozšířilo LPB v poslední době své zaměření i o původní uměleckou tvorbu: a to hlavně v oblasti (severo)irského dramatu, kam spadají dva tituly věnované soubornému dílu Stewarta Parkera, a současné pražské anglofonní scény – za všechny můžu jmenovat sbírku povídek Thora Garcii TUND, sebranou poezii Vincenta Farnswortha Theremin či sbírku Synopticon, která vzešla z umělecké spolupráce mezi Louisem Armandem a Johnem Kinsellou. Za zmínku také jistě stojí monumentální antologie (čítající přes 900 stran) s názvem The Return of Král Majáles, která mapuje činnost pražské anglofonní umělecké scény za dvacet let v období 1990-2010. Toto zaměření na současnou pražskou anglofonní literární produkci po LPB v roce 2011 převzalo nově vzniknuvší nakladatelství Equus Press, zaměřené výhradně na beletrii / prózu.

Kde je možné zakoupit si knihy z produkce LP?

Součástí stránek nakladatelství je e-shop, ve kterém je možné si knihy elektronicky objednat. V Praze jsou naše tituly k dostání ve třech anglofonních knihkupectvích (Shakespeare & Sons, The Globe a Big Ben), distribuci po hlavních knižních řetězcích nám přes edici FF UK zařizuje Kosmas. Také usilujeme o to, aby knihy mohly být alespoň vystavené (a tak lépe dostupné studentům) v prostorách knihovny Jana Palacha. To je zatím v jednání. V případě zájmu nás lze i kontaktovat e-mailem a domluvit se na osobním předání knih na FF UK.

Nepřemýšleli jste v nakladatelství o tom, že byste vydávali i tvorbu studentů FF UK?

O to se snaží výše zmíněná revue VLAK, v jejímž – zatím posledním – třetím ročníku vyšlo hned několik esejí studentů anglistiky a filozofie. Akademickou práci studentů (výběrové sborníky esejí z postgraduálních konferencí apod.) vydává ve svých tematických číslech časopis Litteraria Pragnesia. Výše zmíněný titul o Franzi Kafkovi si objednal Ústav filozofie a religionistiky, jinak se LPB také snaží o spolupráci se zahraničními univerzitami – na základě požadavku  Krakovské univerzity např. nedávno vznikl titul Joyce & Liberature.

Pořádá nakladatelství nějaké kulturní akce, jako třeba autorská čtení nebo festivaly?

Pod záštitou nakladatelství se každoročně v květnu koná Prague Microfestival (PMF), studenty vedený a připravovaný mezinárodní festival současné poezie, a LPB mu zařizuje propagaci a mediální podporu. Pokud si mohu dovolit trochu sebereklamy: letošní PMF proběhne ve dnech 12. – 15. května v prostorách studentského klubu K4, všichni zájemci o současné dění v anglofonní i české poezii a dialog mezi těmito literárními tradicemi jsou nám zváni, vstupné zdarma!

Co nakladatelství chystá do budoucna? Připravujete teď nějaké nové knihy?

V současnosti jednáme opět s ÚFARem, a to o sborníku esejí věnovaném díle Jorge Luise Borgese. Dále připravujeme, ve spolupráci s univerzitou v belgickém Liège, sborník esejí o současné poetice z pera Michela Delvilla. Dále bychom rádi pokračovali v knižní sérii věnované Praze – v nejbližší době by tak měly vyjít sborníky esejí o dědictví pražského strukturalismu pro literární poetiku druhé poloviny dvacátého století a také mezioborový, literárně-vizuální projekt věnovaný psychogeografii Prahy.

Web nakladatelství LPB (katalog titulů, e-shop, kontakty): www.litterariapragensia.com

Aktivity nakladatelství LPB  (nově vydané tituly, autorská čtení, recenze) můžete sledovat i na facebooku: http://www.facebook.com/pages/Litteraria-Pragensia-Books

Web Prague Microfestivalu: http://praguemicrofestival.wordpress.com

Prague Microfestival na facebooku: http://www.facebook.com/PrazskyMicrofestival


Sdílej článek


Hodnocení

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář