Chodit na vysokou nestačí – přihlaste se na Model Evropské unie

Model EU photo

Foto: Archiv Pražského studentského summitu

Francouzská ministryně prosazuje směrnici o kvótách pro ženy, zatímco její německý kolega s ní zásadně nesouhlasí.  Debata se vyostřuje a každá země hájí své pozice, ale nesmí přitom zapomínat na spojenectví uzavřená nad jinými tématy, hospodářské zájmy své země a další kritéria ovlivňující její rozhodnutí. Ministrové a ministryně se dostávají do sporů, nacházejí kompromisy a hledají nejlepší možná společná řešení. A přitom se nejedená o žádné setkání na nejvyšší úrovni, ale o další z ročníků pražského Modelu EU.

Pražský studentský summit má dlouhou tradici, letos se koná již 19. ročník, a nejznámější je pravděpodobně svým Modelem OSN, kterého se každý rok účastní stovky středoškolských studentů středních škol. Model EU je jeho mladším sourozencem, poprvé se konal roku 2006, a je zaměřen na vás, vysokoškolské studenty.  Simuluje jednání Rady EU, tedy setkání ministrů jednotlivých členských zemí, kteří schvalují směrnice, nařízení a další právní předpisy Evropské unie. Přípravný tým, složený také ze studentů vysokých škol, každý rok vybírá několik zajímavých témat a návrhů směrnic, které skutečná Rada opravdu projednává.

Zdá se to snad na první pohled jako aktivita, nad kterou spousta vysokoškoláků jen mávne rukou a řekne si, že se o Evropskou unii nezajímají, nesouhlasí s ní, nic o ní neví a navíc už jsou na takové simulace už moc staří. Ale na tomto opravdu nezáleží. Model EU je pro každého, ať už studuje politologii nebo germanistiku, ať právě nastoupil do prváku nebo už je zkušeným třeťákem. Jak říká člen letošního přípravného týmu a zároveň loňský účastník Modelu Michal Zikmund: „Pluralita názorů, která je vlastní demokracii, spočívá i v tom, že se k problémům vyjadřují různě zaměření lidé ze svého úhlu pohledu – jiný pohled na regulaci tabákového průmyslu tak bude mít právník, ekonom a lékař.“ A pokud máte pocit, že problematice EU nerozumíte, natož abyste schvalovali právní předpisy? I na to má Michal odpověď: „Naši hosté účastníky o základech evropského práva poučí, takže nikdo, kdo bude chodit na workshopy, nebude na konferenci prázdnou tabulí.“

Workshopy a konference? Model EU není aktivita na jedno odpoledne, ale proces trvající po celý akademický rok. Přibližně každý měsíc od října do března se konají přípravná setkání, workshopy, kterých je celkem 5. Na nich se účastníci mají možnost nejen navzájem poznat, ale i zjistit, jak EU funguje, co se od nich očekává a co se bude dít na závěrečné konferenci. Součástí workshopů jsou i setkání a diskuse s osobnostmi – politiky, novináři, politology a profesionály z dalších oborů. Jedná se o podnětné diskuse, které možná přímo nepřispívají k porozumění EU, ale bývají zajímavými a často nezapomenutelnými setkáními.

Přijímací řízení do letošního ročníku Modelu EU se uzavírá již za několik dní – 20. října. Není potřeba žádných doporučujících dopisů a přihlášku tak stihnete v klidu vyplnit. Naleznete jí spolu s dalšími informacemi na stránkách Studentského summitu. A proč byste se měli přihlásit? Kromě toho, že se setkáte s 27 dalšími studenty, kteří na Model přichází z různých českých měst, škol a oborů, potkáte zajímavé osobnosti a rozšíříte si znalosti. V průběhu konference si užijete několik příjemných dní v Praze, které strávíte nejen jednáním na konferenci, ale i seznamováním se v prostředí pražských hospod. Zkusíte si připravit argumenty, najít kompromisy a obhájit si svoje pozice. Jednoduše zjistíte, že, opět slovy Michala: „bojovat za svoje přesvědčení vyžaduje poměrně dost odvahy a práce. Kromě toho jsem poznal lidi, kteří nejsou jen věšáky na kravaty nebo šaty a nějakým způsobem obohatili můj život.“

Foto: Archiv Pražského studentského summitu

Foto: Archiv Pražského studentského summitu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Foto: Archiv Pražského studentského summitu






Sdílej článek


Hodnocení

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Napsat komentář