Český tučňák – hvězdy pod září mystifikace

Festival a stejnojmenné ocenění pro mladé umělce, o kterém již FFakt čtenáře informoval v kulturním výhledu na tento měsíc, skončil, a přece neskončil. Letošní ročník proběhl na třech různých místech v Dlouhé ulici 6. – 8. října a umělci do 30 let zde bojovali ve 4 kategoriích (film, divadlo, hudba a výtvarno) o karbonovou sošku Tučňáka.

Festivalové dny

S každou kategorií jste se mohli seznámit na jiném místě: v Nodu se odehrávala výstava dvanácti nominovaných děl v oblasti Výtvarno, v tamějším divadelním sále bylo možné shlédnout představení nejméně početné kategorie Divadlo (nominovaná byla pouze tři uskupení), o trochu níž ve stejné budově, tedy v klubu Roxy, jsme si mohli poslechnout koncerty tuctu vybraných hudebníků a v Klubovně ve 2. patře proběhly dva filmové bloky, kde bylo představeno jedenáct nominovaných filmů.

Zakoupit jste si mohli festivalový pas na celé tři dny konání festivalu za mladistvou cenu 169 korun a vidět vše. Nutno podotknout, že kategorie byly velmi různorodé – výstava nabízela jak videoinstalace, tak malby, sochy, ale i šperky a oděvy a hudební kategorie představila široké pole žánrů od rock-popu po elektronickou hudbu nebo jazz a soul.

Vítěze určil počet diváckých hlasů; jen ti totiž mohli ovlivnit průběh hlasování ať už na místě nebo na internetu. A přestože jsou již dnes vítězi známí (je to film Automatic For The People režiséra Jana Vejnara, 8-členná kapela Chamber Worcester, Divadlo Tří Tučňáků a výtvarník Michal Brož) na oficiální verdikt si musíme počkat do 30. října, kdy se bude na Primě COOL vysílat slavnostní ceremoniál předávání cen.

Přímý nepřímý přenos

A to je právě ona záhada a mystifikace. Jak se může každý z oficiálních facebookových stránek festivalu dozvědět, v průběhu celého dne v neděli 16. října probíhalo na Nové Scéně Národního Divadla „Utajené natáčení“. Ačkoliv jsme nejdříve nechtěli „mařit“ zájmy pořadatelů a pokračovat v mystifikaci, že slavnostní ceremoniál bude vskutku přímý přenos a bude se odehrávat předposlední den v říjnu, rozhodli jsme se jinak. A to právě na základě veřejné události na Facebooku – snad ve všech médiích, ať už tištěných, nebo pouze internetových, se objevily články o masovém fenoménu této sociální sítě, všichni jí znají a téměř všichni zde mají i svůj profil. A každé malé děcko tuší, že co je na Facebooku není nic soukromého, ale naopak  – jedná se o všeobecně známý fakt. Jakmile se tedy naše redakce dozvěděla o této veřejné akci nesoucí název Utajené natáčení, bylo jasné, že něco nehraje.

Natáčení tedy opravdu proběhlo a nijak utajené nebylo. Nikdo nekontroloval, zda se na místo dostavili či nedostavili novináři, a tudíž jsme si uvědomili, že napsat o této akci nebude mít charakter investigativního odhalení, ale bude pouze informovat o zajímavém a novátorském přístupu organizátorů Českého Tučňáka. Přestože jsme se natáčení zúčastnili, neznamená to, že víme, jak bude ceremoniál probíhat. Viděli jsme sice, jak probíhá předávání cen a kdo komu cenu dává, dozvěděli jsme se, že duo režiséra a producenta je smyšlené a ve skutečnosti to celé režíruje Vojta Kotek, zhlédli jsme pár scének nebo tanečních vystoupení, ale zelené pozadí nám dává tušit, že se toho bude dít ještě mnohem víc. Právě předtočení „přímého“ přenosu dává pořadatelům nevídané možnosti a můžeme se proto těšit na opravdu velkolepou show, kde nebudou chybět speciální počítačové efekty.

Pokud Vás zajímá, jak bude definitivní podoba ceremoniálu vypadat, zapněte si 30. října v 18 hodin Primu COOL a podívejte se na vskutku originální přenos z dílny Českého Tučňáka.


Sdílej článek


Hodnocení

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Napsat komentář