Černé(ho) osudy českého divadla

ND Kniha „Osudy českého divadla po druhé světové válce“ tvoří první část díla, kterým autor vůbec poprvé uceleně popisuje dějiny českého, pražského i mimopražského divadla a společnosti v poválečném období.

Jindřich Černý (nar. 1930) je divadelním kritikem a historikem. Poté co absolvoval studium divadelní vědy na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a DAMU v Praze, byl v roce 1952 z politických důvodů odsouzen. Sloužil v pracovních jednotkách československé armády a posléze externě v oblasti divadla. Od roku 1960 působil v redakci divadelní agentury Dilia. Poté v Kabinetu pro studium českého divadla ČSAV. Po několika letech zákazu činnosti v divadelním oboru byl v roce 1977 přijat do archivu Národního divadla. V letech 1991- 1993 působil jako ředitel Národního divadla. Je autorem několika knižních monografií významných režisérských a hereckých osobností.

Období dvou totalit

Jindřich Černý ve své rozsáhlé knize postihuje vývoj divadelní kultury u nás v letech 1945–1955. Sleduje, jak do divadelního dění zasahovala poválečná situace a politické události. Ve své knize líčí složitou situaci divadelníků od nacistické okupace až po období nadvlády komunistické strany. Nespecializuje se přitom pouze na činoherní divadlo, ale dává prostor i divadlu opernímu a baletu. Autor zaujímá současně jasné stanovisko k pochybným krokům tehdejších oficiálních politických činitelů a nešetří ty, kteří neblaze ovlivnili osud tehdejšího poválečného divadelního umění.

Osudy českého divadla SD Brno – J.S.Mejtus: Mladá garda
scéna: M.Tomek

Kniha je členěna chronologicky, rok po roce. Každá kapitola se věnuje společnosti, důležitým historickým momentům, politice a jejímu vlivu na divadlo, divadlu jako instituci, jeho dramaturgii, repertoáru, režii, divadelním osobnostem i dramatické tvorbě. Z tohoto hlediska jsou velmi zajímavé obsahy her oné doby, které autor dovede trefně ironicky komentovat například Asyl, Pařeniště a další. Studie je doplněna množstvím dobových fotografií inscenací, divadelních osobností i postav tehdejší kulturně-politické scény. Tato kniha je jistě vynikajícím dokumentárním počinem nejen pro divadelní svět, ale i pro kulturní společnost jako takovou.

Jindřich Černý – Osudy českého divadla po druhé světové válce, Divadlo a společnost 1945-1955. Vydalo nakladatelství Academia, Praha 2007 (1. vydání). 528 stran.


Sandra Kotisová (DV)
sandra.kotisova [zavináč] seznam.cz


Sdílej článek


Hodnocení

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář