Bomba v metru

Bomba v metru V rámci projektu Majáles Underground, který byl součástí širšího majálesového programu, byly poslední dubnový týden oživeny některé stanice metra nezávislou kulturou. Během svých cest jsem na několik těchto vystoupení narazila.

V pondělí jsem si na Smíchovském nádraží chvíli poslechla kapelu Lajka vzhůru letí, která je spojena se studenty DAMU. Ve středu se zas na trase A vynořili z eskalátorů dva potápěči s plným vybavením a chystali se nastoupit do vozu. V sobotu jsem na Florenci navštívila tzv. Salón veliké krásy, který originálním způsobem nabízel možnost vyšňořit vzhled každého cestujícího na základě vyplnění osobnostního dotazníku.

Performance v metruByla to velikánská legrace!
foto: Jiří Škopek

Zde mne také velice zaujala hravá performance mých spolužáků, kteří tak na této akci reprezentovali Filozofickou fakultu UK. Byla příznačně nazvaná „Homo ludens“ a organizovali jí členové Umělecké skupiny Empty Smile. Spočívala v hraní klasických dětských her (Krvavý koleno, Honzo vstávej, Cukr káva limonáda…). Dle jednoho z aktérů bylo smyslem tohoto happeningu ukázat, že tyto spontánní hry v době rozmachu her na mobilech a na internetu ještě nezanikly. Hráči neváhali zapojit cestující kolem. Nejlepší se na to ukázala hra Čáp ztratil čepičku. Ani vířící se molekuly se mezi cestujícími neztratily.

V zápalu herního boje se účastníci nezastavili před ničím. Během hry na schovávanou například bezohledně využili výtah pro invalidy a kočárky. Necitlivě též narušovali éterické taneční vystoupení Petra Opavského (HAMU) svým voláním „Rybičky, rybičky, rybáři jedou!“ Opakované výkřiky „Bomba!“ (kdy si musel každý okamžitě lehnout) či „Nálet!“ (kdy se musel každý rychle schovat) v prostorách vestibulu metra naštěstí nezpůsobily jeho uzavření policií a tak mohla celá akce zdárně proběhnout až do konce.


Lenka Grossová (KULT)
lenkagrossova[zavináč]seznam.cz


Sdílej článek


Hodnocení

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Napsat komentář