Absurdní divadlo na Univerzitě Karlově

Absurdní_divadlo_01Divadlo je podivuhodná věc. Režisér nechápe, co chce autor, herci nerozumějí, co po nich chce režisér, a diváci nevědí, co se děje na jevišti.

Johan August Strindberg

Jakoby švédský dramatik seděl každou středu vpodvečer v týmové učebně knihovny filozofické fakulty a naslouchal divadelní zkoušce studentů z Univerzity Karlovy.

Hrát divadlo není v dnešní době, přeplněné volnočasovými aktivitami, nic neobvyklého. Ba naopak. Zdá se, že mezi baseballovými pálkami na hřišti a napínáním svalů na míčích zastupuje divadlo spíše klasickou formu zábavy.  Díky antickým oslavám pořádaným k poctě boha Dionýsa se vyvinulo drama, které je nám známo až do dnešní doby. Ano, všichni z nás byli alespoň jednou nuceni sledovat rozvíjející se příběh na divadelních prknech (případně prknech kulturního domu), a proto netřeba přepisovat teorii z odborných příruček. Co když jsou však základní principy klasického dramatu porušeny? V tom okamžiku nastává nová situace, která sebou přináší absurditu. Nepřijde na jeviště herec? Absurdní. Vysvětluje hlas režiséra z tlampače důvod absence herců? Absurdní! A právě takové absurdní drama je. Nejinak ho zažívají studenti UK, kteří se rozhodli vyplnit své nedostatečně absurdní životy hraním divadelní hry Václava Havla Odcházení.

Na počátku byl nápad. Zahrát si divadlo, dobře se pobavit a potkat nové tváře. Pro studenty, kteří nejsou v České republice cizinci, není poslední bod nikterak palčivý, avšak pro ty, kteří vyjeli do cizího prostředí a opustili své přátele a oblíbené aktivity (divadelní spolky!), jsou noví známí jednou z podmínek aklimatizace. Aby tedy bylo dosaženo dostatečné dávky absurdity, rozhodla se česká studentka oslovit anglicky mluvící studenty a vést je v nacvičování absurdního díla Odcházení od předního českého dramatika Václava Havla.

Divadelní zkoušky probíhají v anglickém jazyce, herci uvažují ve svých mateřských jazycích (angličtině, francouzštině či chorvatštině) a režisérka si láme hlavu v češtině. Inu, situace dramatická jako u Babylonské věže.

Pokud máte pocit, že je pro vás baseballová pálka moc těžká a cvičení na míčích málo dramatické (z doslechu je dramatické dostatečně), přijďte si vychutnat vrcholné dílo českého dramatu a rozšířit si svoji anglickou slovní zásobu. O absurdní výrazy nebude nouze!

 


Sdílej článek


Hodnocení

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Napsat komentář