Archiv: Březen 2015

Studenti studentům na Dni vědy 2015

Je současná chorvatská ženská literatura kuchyňská? Co objevili archeologové v Jurtě? Jak se v Čechách daří vietnamské literatuře? V čem byla specifická československá drogová scéna za normalizace? Kdo vyhrál válku: spojovník, nebo pomlčka? Jak spolu souvisí ekologie, železnice a romantismus? Proč se několik autorů evropského formátu rozhodlo psát ve vymírajícím jazyce?

Dozvíte se již zítra! Studentská rada FF UK se i letos podílí na přípravách Dne vědy a (nejen) pro středoškolské studenty připravila sedm krátkých přednášek, v nichž studenti a doktorandi prezentují výsledky své odborné práce.

Každá generace si přepisuje dějiny znova

Rozhovor s historikem Janem Rychlíkem

Tematickou doménou Jana Rychlíka, vedoucího Semináře soudobých dějin na Ústavu českých dějin, jsou zejména spletité dějiny etnik a národů Balkánského poloostrova, o nic méně citlivá historie česko-slovenských vztahů a také problematika cestování a pozemkových reforem.

Prof. Rychlík nedávno oslavil významné životní jubileum, 60. narozeniny. Při té příležitosti mu byl slavnostně udělen čestný doktorát a pamětní zlatá medaile univerzity s modrou stuhou Univerzity sv. Klimenta Ochridského v Sofii, kde absolvoval v 80. letech aspiranturu. Filozofická fakulta UK společně s jeho dalším pracovním působištěm, Masarykovým 1_portrétováústavem a Archivem AV ČR, vydaly k poctění jubilanta narozeninový sborník.

Držet prst na tepu doby

Již rok a půl se prohlubuje konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem, Ruskem a Evropou. Znovu se začínáme ptát po své identitě, pod nánosy jednostranných východisek nacházíme pulzující pluralitu. Vstřebáváme kondenzovaný obraz přenášený médii a v lepším případě přijaté filtrujeme, v horším jej necháváme hromadit a tlít. Na půdě Filosofické fakulty UK vznikla potřeba reflektovat současnou tamní situaci, proto se z podnětu studentů Ústavu východoevropských studií ustavil Studentský spolek pro soudobé dějiny východní Evropy.