Archiv: Květen 2011

Divadelní festival FRINGE pouze za pět pětek

Letos na jaře proběhne již desátý ročník Fringe Festivalu, který se opět koná na Malé Straně. I tento rok se festivalu zúčastní mnoho umělců z rozličných koutů světa, 39 uměleckých souborů pro nás připravilo 246 různých představení. Fringe ke svým kulatinám nabízí divákům spoustu novinek.

Na FF proběhla další ze série diskusí o reformě VŠ

V pondělí 16. 5. proběhla ve velké aule FF další debata o věcném záměru zákona o vysokých školách. I tentokrát byl věcný návrh diskutován hned z několika úhlů. Pohled MŠMT zprostředkoval Jiří Nantl, ředitel odboru vysokých škol. Jako zástupce soukromých VŠ vystoupil se svým příspěvkem Petr Kolář z UJAK. O postoji technických VŠ k návrhu pohovořil Pavel Ripka z ČVUT. Co si o tom všem myslí studenti (nebo alespoň naše studentská elita), prezentoval Miroslav Jašurek ze Studentské komory Rady VŠ. Diskuzi moderoval Karel Šíma z Centra pro studium vysokého školství.

Studenti Češtiny v komunikaci neslyšících vytvořili DVD „Po českých hradech a zámcích“ s průvodcem v českém znakovém jazyce

Studenti kurzu tlumočnického modulu, který se vyučuje v rámci oboru Čeština v komunikaci neslyšících (CNES) na naší fakultě, v každém semestru pracují na projektech zaměřených na tvorbu různých učebních pomůcek. Mezi multimediální učební pomůcky z produkce oboru CNES patří CD-ROMy Lexikologie pro základní školy, Pohádky o zvířátkách ve znakovém jazyce, Malá encyklopedie zvířátek v českém znakovém jazyce, slovník český jazyk – český znakový jazyk, Školská jazyková encyklopedie pro 1. a 2. stupeň základních škol, Evropské státy v českém znakovém jazyce, Základy společenské etikety pro neslyšící děti, Moje první pohádky v českém znakovém jazyce a v češtině, Návštěva zoologické zahrady s výkladem v českém znakovém jazyce. (více: http://ucjtk.ff.cuni.cz/cnes/index.php?key=produkce).

V letním semestru akademického roku 2009/2010 spolupracovaly studentky 2. a 3. ročníku v kurzu tlumočnického modulu na projektu, jehož výsledkem je vznik DVD Po českých hradech a zámcích s průvodcem v českém znakovém jazyce.

ZLOMVAZ – Staňte se divadelními voyeury

Ve dnech 18. – 21. května proběhne již po osmnácté Zlomvaz. Jedná se o divadelní festival, na kterém uvidíte to nejzajímavější z tvorby studentů českých a slovenských uměleckých vysokých škol. Střetávají se v něm studenti a pedagogové, divadelní umělci a široká veřejnost. Pro mladé divadelníky je festival možností jak získat důležité kontakty, pro veřejnost příležitostí poznat současné divadelní tendence. Během čtyř dnů budou na Zlomvazu k vidění představení různých uměleckých žánrů. Bude se tak možné zúčastnit například koncertů, workshopů, nebo seminářů.

Veřejná debata o návrhu zákona o vysokých školách. V červenci už bude pozdě?

Ve čtvrtek 28. 4. proběhla ve velké aule FF na Palachově náměstí veřejná debata o aktuálním návrhu věcného záměru zákona o vysokých školách. V diskusním panelu zasedl prorektor UK pro rozvoj prof. Stanislav Štech a 2 bývalí ministři školství – Ondřej Liška a Miroslava Kopicová. Diskuzi a následnou debatu moderoval děkan FF UK Michal Stehlík.

Na FF proběhla diskuse na téma: „LIBYE: PROTIVLÁDNÍ PROTESTY, ZÁSAH ZÁPADU A JEHO MOŽNÉ DŮSLEDKY“

Nedlouho po polovině  března, přesněji v sobotu 19. 3. 2011 v podvečer, začala být nad libyjským územím vojensky prosazována bezletována zóna schválená o necelé dva dny dříve Radou bezpečnosti OSN. Letadla západních zemí v čele s Francií, Británií a USA pojala za svou povinnost chránit libyjské civilisty, ve skutečnosti však útočila ve více či méně patrném spojenectví s tamní opozicí na síly Muammara Kaddáfího.
Byl tento zásah Západu správným krokem? Jaké mohou být jeho následky? Má se Evropa vojensky podílet na řešení problémů muslimských zemí? Nejen okolo těchto otázek se točila diskuze pořádaná v pátek 8. března pod záštitou Pražského religionistického spolku, na niž přijal pozvání český islamolog a arabista Mgr. Ondřej Beránek, Ph.D., vedoucí Centra pro studium Blízkého východu Metropolitní univerzity Praha a v současné době také přednášející Ústavu filosofie a religionistiky FF UK.