Archiv: Říjen 2007

Jan Májíček, mluvčí Ne základnám: Dali jsme se na vojnu, tak musíme mašírovat

Jan Májíček

Student čtvrtého ročníku filozofie Jan Májíček (23) stál u zrodu občanské iniciativy Ne základnám v červenci 2006, nyní působí jako její tiskový mluvčí. Iniciativa odmítá plánované umístění prvků americké protiraketové obrany v ČR a usiluje o vypsání celostátního referenda k této otázce. Jan Májíček je ovšem aktivistou již řadu let – pravidelně se účastní zasedání Evropského sociálního fóra či protestů proti Mezinárodnímu měnovému fondu a Světové bance, G8 či NATO.

Ředitel má obavy z reformy studia

germanistika

I Ústav germánských studií přechází na strukturované studium. Ačkoliv se jedná o změnu, která by podle EU měla sjednotit vzdělávání a umožnit studium na různých místech Evropy, vyučující se bojí, že bakalářské studium bude jen suplovat roli jazykových škol a tradice filologického výzkumu tak bude upadat.

Pane kolego, jste blbec

ilustrace Ačkoli je škola instituce, která by neměla být primárně užitečná, v ekonomickém diskurzu, který tak či onak strukturuje naše přemýšlení, stále hledáme více či méně neúspěšně nějaké důvody její smysluplnosti z hlediska užitku (i když je to hloupé!).

Jitka K. v zajetí čísel

I v novém školním roce bude Jitka K. ve svém deníčku nastavovat zrcadlo nešvarům na FF UK. A věřte, stále je a bude co políčkovat!

Anketa: Jak jste strávili letní prázdniny?

Kde tráví prázdniny naši pedagogové?

Říjnový FFakt

FFakt 4 - říjen 2007

Vybíráme z obsahu:

  • Velký rozhovor s děkanem Stehlíkem
  • Totalitní minulost (a strukturovaná budoucnost) naší germanistiky
  • Absolvent FF: Jana Hybášková, europoslankyně
  • Jak se seznamovali psychologové
  • Prvákovský průvodce po FF
  • + FFaktografická mapa Prahy

Invalidovna, nové sídlo FF?

Invalidovna O studium na Filozofické fakultě je značný zájem, ale mnoho – třeba i šikovných – uchazečů se na ni nedostane. Škola totiž nemá pro další studenty jednoduše prostory, těsní se i stávající. Děkan Stehlík chce proto s fakultou expandovat. „Potřebujeme objekt, který ideálně pojme dvě třetiny FF UK,“ říká ambiciozní šéf fakulty.

Zápisy: marnost nad marnost

Určitě to znáte na vlastní kůži. Chcete se nechat zapsat do dalšího ročníku. Podíváte se na internet, zjistíte si, co všechno máte přinést s sebou a kdy otevírají na studijním oddělení. Další den přijdete k fakultě a co nevidíte: z technických důvodů zavřeno. Zuříte? Váš problém.

Soutěž s Jitkou K. – říjen

Jitka K. Chcete se setkat s Jitkou K.? Když ne naživo, tak alespoň na stránkách jejího deníčku. Vítěz soutěže se stane postavou jejího příštího – tj. listopadového – příběhu.